Nigeria: kaznodzieje "leczą" wiarą i wodą AIDS, raka, cukrzycę...

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 10 czerwca 2014 15:41

Chorzy Nigeryjczycy rezygnują z konwencjonalnej terapii i oddają się w ręce uzdrowicieli. Majątek najpopularniejszego z nich szacuje się na 10-15 mln dol.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, co czwartek i niedziela rano pod siedzibą Synagogi - Kościoła Wszystkich Narodów w Lagos, stolicy Nigerii, tworzą się długie kolejki. W rozstawionych wokół namiotach tysiące przybyłych prezentują zaświadczenia od lekarza z opisem choroby. W zamian dostają duże plakietki - "Rak", "Cukrzyca", "AIDS" - z którymi idą na nabożeństwo.

W przypominającym arenę kościele celebruje je sławny T.B. Joshua. 50-letni teleewangelista z Lagos należy do najbardziej znanych kaznodziei w Afryce. "Forbes" szacuje jego majątek trwały na 10-15 mln dol. Wśród jego wyznawców są afrykańskie sławy, ale przede wszystkim nigeryjska biedota, której nie stać na lekarza. Kiedy w latach 80. Nigeria wprowadziła opłaty za leczenie, przepełnione szpitale opustoszały.

Ludzie wierzą w medycynę alternatywną i w Kościoły, ale ta wiara jest silnie związana z zawartością portfela. W tym kraju nawet lekarzy nie stać na leczenie raka - mówi onkolog z lagoskiego Szpitala Uniwersyteckiego.

Więcej: www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum