Niezdrowe komentarze na temat wagi dziecka

Autor: naukawpolsce.pap.pl/Rynek Zdrowia • • 08 czerwca 2016 15:31

Im częściej rodzice komentują wagę córki, tym wyższe prawdopodobieństwo, że będzie ona niezadowolona z niej w dorosłości - wynika z badania przeprowadzonego na amerykańskim Cornell University. Dotyczy to nawet szczupłych kobiet.

Niezdrowe komentarze na temat wagi dziecka. Fot. Fotolia

Badanie Cornell Food and Brand Lab opisano w magazynie "Eating & Weight Disorders". Pokazuje ono, że kobiety, których waga była obiektem komentarzy rodziców, w dorosłości częściej mają nadwagę i są mniej zadowolone ze swojego ciała. - Komentowanie wagi kobiety to nigdy nie jest dobry pomysł, nawet w przypadku młodych dziewcząt - uważa główny autor badania Brian Wansink.

W ramach badania 501 kobiet w wieku 20-35 lat zapytano o stosunek do własnego ciała i o to, jak często rodzice krytykowali ich wagę. U kobiet z BMI w normie prawdopodobieństwo pojawiania się takich komentarzy w dzieciństwie było o 27 proc. niższe niż u tych z nadwagą. Rzadziej też słyszały, że jedzą za dużo.

Co ważne, zarówno kobiety o właściwej wadze, jak i te z nadwagą, krytykowane w dzieciństwie, jako dorosłe były mniej zadowolone ze swojej wagi. To wskazuje, jak krzywdzące są takie słowa niezależnie od wyglądu.

Badacze wskazują, że wygłaszanie opinii na temat wagi dziewcząt może mieć negatywny wpływ na ich późniejsze życie. - Jeśli rodzica martwi waga dziecka, należy wystrzegać się krytykowania go i wydzielania jedzenia. Zamiast tego powinno się zachęcać do wyrabiania zdrowych nawyków poprzez dawanie dziecku wyboru - uważa Wansink. - Koniec końców, to własne wybory dziecka prowadzą do utrwalenia nawyków na całe życie.

Czytaj: www.naukawpolsce.pap.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum