PAP/Rynek Zdrowia | 22-04-2017 08:23

Niewidomi nauczą się, jak podróżować bezpiecznie

Jak prawidłowo zapiąć pasy i jak zachować się podczas awaryjnego hamowania - takie m.in. zasady bezpiecznego podróżowania poznają w sobotę (22 kwietnia) podopieczni Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach pod Warszawą. Kurs charytatywnie przeprowadzą członkowie Automobilklubu Polska.

Uczestnicy dowiedzą się, jak odpowiednio reagować w sytuacjach zagrożenia podczas ruchu drogowego - jak prawidłowo zachować się podczas ostrego hamowania czy jak ułożyć ciało w momencie ewentualnego wypadku, a także, jak ważne jest rozmieszczenie wszelkich przedmiotów np. w autokarze, by nie stwarzały zagrożenia w chwili kolizji.

Niewidomi usiądą za kierownicą i doświadczą, jak długa jest droga hamowania nawet nowoczesnych samochodów oraz jakie zagrożenia się z tym wiążą, a szczególnie dla pieszych. Dowiedzą się też, jak rozpoznać, że taka sytuacja w ogóle ma miejsce i jak wówczas reagować.

Szkolenie poprzedziło przygotowanie kadry kierowniczej i wychowawczej Ośrodka. Nauczyciele i kierownicy poszczególnych jednostek wychowawczych przeszli wstęp do kursu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Szkolenie było zarówno teoretyczne, jak i praktyczne, na płycie poślizgowej oraz z użyciem symulatorów zderzeń, a także dachowania - informuje Automobilklub Polska.

Innym elementem szkolenia będzie nauka właściwego zapinania pasów, będzie można dowiedzieć się, jak długa jest droga hamowania nawet nowoczesnych samochodów oraz ile waży telefon komórkowy w sytuacji zderzenia dwóch samochodów z dużą prędkością.

W kursie weźmie udział 48 dzieci ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, przeprowadzą go członkowie stowarzyszenia Automobilklub Polski, którzy pracują przy tym projekcie charytatywnie.

Szkolenie potrwa od 10.00 do 14.00 i jest początkiem cyklu planowanych i przygotowywanych kursów dla większej liczby niepełnosprawnych i ich opiekunów oraz nauczycieli i wychowawców.