PAP/Rynek Zdrowia | 16-11-2010 19:31

Niewidomi nadal nie mogą samodzielnie głosować w wyborach

Na długiej liście utrudnień, na jakie napotykają niewidomi jest brak możliwości samodzielnego głosowania - wskazywał we wtorek, na kilka dni przed wyborami samorządowymi, Marek Kalbarczyk - założyciel Fundacji Szansa dla Niewidomych.

We wtorek (16 listopada) na konferencji prasowej w Warszawie sygnalizował m.in. że wyborcy są zobowiązani do okazania w lokalach dowodu osobistego, a niewidomy nawet nie może zweryfikować czy oddano mu jego własny, który jest dla niego nieodczytywalny.

Podkreślał też, że osoby niewidome mogą głosować tylko korzystając z pomocy innej osoby, bo karty nie są przystosowane do ich potrzeb. – Mogę być „Człowiekiem bez barier” (Kalbarczyk jest tegorocznym laureatem tej nagrody – przyp.), ale bez żony na głosowanie nie mogę pójść –  powiedział.

Jak dodał, bez odpowiedniego wsparcia i przyrządów niwelujących skutki inwalidztwa niewidomi nie są w stanie samodzielnie funkcjonować.

Bez białej laski nie wyjdą z domu, bez syntezatora mowy nie przeczytają artykułu, bez wypukłej grafiki nie wiedzą jak wygląda świat, bez udźwiękowienia otoczenia i nawigacji nie mogą nigdzie trafić wskazywał.

Przestrzeń publiczna jak mówił założyciel Fundacji Szansa dla Niewidomych powinna być lepiej dostosowana do potrzeb niewidomych.

– Na ulicach, w urzędach i bankach, w środkach transportu i wielu innych miejscach wciąż brakuje dźwiękowych informacji i specjalnych oznaczeń. Konieczne jest totalne udźwiękowienie i „ubrailleowienie” otoczenia apelował.

Wskazywał m.in. na niedostosowanie do potrzeb niepełnosprawnych warszawskiego metra. Ocenił, że dwa lata od wypadku niewidomego studenta Uniwersytetu Warszawskiego Filipa Zagończyka, który wpadł pod nadjeżdżający pociąg, niewiele zrobiono, choć
jego zdaniem zmiany nie byłyby kosztowne.