Niepokój motywuje do skutecznego działania

Autor: rmf24.pl/Rynek Zdrowia • • 28 kwietnia 2017 17:29

W pracy opublikowanej na łamach czasopisma Social and Personality Psychology Compass prof. Kate Sweeny z University of California w Riverside wskazuje, że niepokój wcale nie musi mieć na nas destrukcyjnego wpływu. Wręcz przeciwnie. Przyzwyczailiśmy się tylko negatywnie o nim myśleć.

Niepokój motywuje do skutecznego działania
Istotny jest taki poziom leku, który motywuje, ale nie paraliżuje Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

W swoim artykule badaczka przekonuje, że niepokój ma kluczowe znaczenie dla motywowania nas do podejmowania ochronnych działań i unikania nieprzyjemnych czy groźnych sytuacji - informuje rmf24.pl

W jej ocenie nasze obawy mają też znaczenie dla procesu podnoszenia się z traumatycznych przeżyć, przygotowania i planowania działań w odpowiedzi na zewnętrzne okoliczności, wreszcie wychodzenia z depresji. Okazuje się, że osoby przyznające się do odczuwania większego niepokoju lepiej radzą sobie w pracy czy szkole, w odpowiedzi na stresujące wydarzenia chętniej poszukują informacji i skuteczniej rozwiązują problemy. Istotny jest jednak taki poziom leku, który motywuje, ale nie paraliżuje.

Sweeny twierdzi, że niepokój jest dla nas sygnałem, że sytuacja jest poważna i wymaga działania, pomaga nam dokonać właściwej oceny sytuacji i podjąć niezbędne decyzje. Obawy sprawiają, że powód niepokoju nie znika nam z oczu i mobilizuje do podejmowania działań, choćby po to, by pozbyć się powodów do niepokoju.

Więcej: rmf24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum