Niepełnosprawny sportowiec bije rekord

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 lipca 2009 12:57

Niepełnosprawny maratończyk łódzkiego AZS Krzysztof Jarzębski rozpoczął w poniedziałek (20 lipca) przed południem spod Bramy Brandenburskiej w stolicy Niemiec swoją podróż do Polski. Zamierza on w ciągu doby pokonać na wózku inwalidzkim trasę 500 kilometrów z Berlina do Łodzi. Jak twierdzi, nikt do tej pory nie pokonał takiej odległości w ciągu 24 godzin.

Jak poinformował PAP kierowca samochodu towarzyszącego zawodnikowi Andrzej Stępień, start ze stolicy Niemiec nastąpił dokładnie o godz. 11.00.

Jarzębski ma przejechać granicę przez przejście w Słubicach, a następnie przez drogi Wielkopolski dotrze do rodzinnych Pabianic. Tam we wtorek (21 lipca) przed Urzędem Miasta będzie zlokalizowana pierwsza meta. Następnie z Pabianic przejedzie na stadion AZS w Łodzi.

To nie pierwszy w tym roku wyczyn tego niepełnosprawnego maratończyka. Zimą na specjalnym wózku typu handbike pokonał trasę z Łodzi do stolicy najbliższych Igrzysk Olimpijskich - Londynu. Trwająca 15 dni podróż przez Czechy, Niemcy, Luksemburg, Francję w zimowej aurze miała swój finał na Trafalgar Square w stolicy Wielkiej Brytanii. Wszystkie swoje niezwykłe podróże traktuje jako kolejne etapy przygotowań do Igrzysk Paraolimpijskich; w tym roku zamierza wystartować także w Mistrzostwach Świata.

Pochodzący z Pabianic zawodnik przez wiele lat uprawiał dziesięciobój. Jego karierę przerwała choroba. Lekarze stwierdzili raka, a po kilku operacjach musieli mu amputować obie nogi. Jarzębski jednak dalej uprawia sport. Od kilku lat pokonuje kolejne granice ludzkiego organizmu. W kwietniu 2007 roku w ciągu 15 godzin przejechał na wózku trasę z Warszawy do Łodzi, a w lipcu tego samego roku przemierzył trasę z Zakopanego do Gdańska, pokonując blisko 800 km.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum