Niepełnosprawny Polak pobił rekord świata

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 lipca 2009 17:03

425 km przejechał niepełnosprawny maratończyk łódzkiego AZS Krzysztof Jarzębski, który tym samym pobił rekord świata w 24-godzinnej jeździe na specjalnym rowerze z Berlina do Kalisza.

Początkowo Krzysztof Jarzębski chciał w ciągu 24 godzin pokonać odległość z Berlina do Pabianic, a później pojechać do Łodzi. W sumie 500 km. Jednak po przejechaniu 425 km i dotarciu do Kalisza, zrezygnował.

Zawodnik jechał na specjalnym trójkołowym rowerze. Jak twierdzi, taki rower kosztuje 30 tys. zł. Każdy taki jego wyczyn to szansa - jak mówi - na pozyskanie kolejnych sponsorów.

Przejazd z Berlina do Kalisza to nie pierwszy w tym roku wyczyn tego niepełnosprawnego maratończyka. Zimą pokonał trasę z Łodzi do stolicy najbliższych Igrzysk Olimpijskich - Londynu. Trwająca 15 dni podróż przez Czechy, Niemcy, Luksemburg, Francję w zimowej aurze miała swój finał na Trafalgar Square w stolicy Wielkiej Brytanii.

Wszystkie swoje niezwykłe podróże traktuje jako kolejne etapy przygotowań do tegorocznych Mistrzostw Świata i przyszłorocznych Igrzysk Paraolimpijskich.

Pochodzący z Pabianic zawodnik przez wiele lat uprawiał dziesięciobój. Jego karierę przerwała choroba. Lekarze stwierdzili raka, a po kilku operacjach musieli mu amputować obie nogi. Jarzębski jednak dalej uprawia sport. Od kilku lat pokonuje kolejne granice ludzkiego organizmu. W kwietniu 2007 roku w ciągu 15 godzin przejechał na wózku trasę z Warszawy do Łodzi, a w lipcu tego samego roku przemierzył trasę z Zakopanego do Gdańska, pokonując blisko 800 km.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum