Niepełnosprawnik.pl: nowa wyszukiwarka dla niepełnosprawnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 stycznia 2016 13:51

Niepelnosprawnik.pl - pod tym adresem działa w sieci nowa, przejrzysta wyszukiwarka miejsc dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami.

Niepełnosprawnik.pl: nowa wyszukiwarka dla niepełnosprawnych
W ocenie fundacji 99 proc. miejsc użyteczności publicznej w Polsce jest niedostępnych dla niepełnosprawnych Fot. Archiwum RZ

- Dzięki niej, zanim opuszczą dom, będą mogli zaplanować wyjście - wyjaśnia szef Fundacji TUS, która wymyśliła "niepełnosprawnik", Piotr Todys.

- W "niepełnosprawniku" znajduje się wszystko, co niezbędne do życia: sklep spożywczy, kino, kawiarnia, pralnia, krawiec, biblioteka, urząd gminy - zaznaczył Todys.

Jak dodał, 99 proc. miejsc użyteczności publicznej w Polsce jest niedostępnych dla niepełnosprawnych i taka informacja jest dla tej grupy osób ważna. W wyszukiwarce znajduje się 12 tys. obiektów, nie tylko warszawskich. Są w nim także informacje o tym, gdzie znaleźć pomoc medyczną. Projekt finansuje miasto stołeczne Warszawa.

"Niepełnosprawnik" jest przejrzysty i ma formę minimalną. Po wpisaniu adresu niepelnosprawnik.pl - poza nazwą wyszukiwarki - pojawia się jedynie okienko, gdzie należy wpisać szukany obiekt. Po jego wpisaniu użytkownik otrzymuje podstawowe informacje - nazwę, dane adresowe i czytelne piktogramy, które od razu określają, czy miejsce jest dostępne dla osoby z konkretną niepełnosprawnością.

"Niepełnosprawnik" obsługuje literówki, synonimy i radzi sobie z zaawansowaną składnią. Jest zgodny z unijnymi standardami dostępności cyfrowej WCAG 2.0.

- Ta wyszukiwarka jest w tak dostępnej formie, jak to tylko możliwe. Z jednej strony jest dostępna dla osób niewidomych, niedowidzących, niepełnosprawnych ruchowo, a z drugiej - dostępna nie tylko na komputerze czy laptopie, ale też z poziomu tabletu czy telefonu - wskazywał Grzegorz Wolański, który współtworzył nowy "Niepełnosprawnik".

"Niepełnosprawnik" funkcjonuje od 2007 r. Początkowo opisywał obiekty użyteczności publicznej, tj. urzędy, kina, teatry, sklepy, szkoły czy salony fryzjerskie, ale tylko w Śródmieściu.

Według ostatniego Narodowego Spisu Powszechnego w Polsce mieszka około 5,5 mln osób niepełnosprawnych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum