Niepełnosprawni: granie rocka pomaga nam normalnie żyć

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 grudnia 2013 14:57

- Granie muzyki rockowej i koncertowanie jest dla zespołu Na Górze pomysłem na walkę z niepełnosprawnością intelektualną. Od 19 lat zespół jest nie tylko przykładem na to, jak żyć z niepełnosprawnością. Pokazuje również, że ona w niczym nie przeszkadza.

Niepełnosprawni: granie rocka pomaga nam normalnie żyć

Zdaniem Wojciecha Retza - założyciela grupy i jednego z jej muzyków - koncertowanie pozwala zapomnieć o niepełnosprawności, powoduje również, że na scenie stają się oni innymi ludźmi. Zespół Na Górze powstał w 1994 roku, dwa lata po rozpoczęciu działalności Teatru Na Górze. Po sześciu latach wspólnego grania w teatrze oraz koncertowania, podjęto decyzję o zawieszeniu działalności teatru i zaangażowaniu się wyłącznie w działalność muzyczną.

Na Górze gra muzykę rockową z elementami wielu innych gatunków muzycznych m.in. punk rocka i reggae. Pierwszy koncert zespół zagrał na terenie Domu Pomocy Społecznej w Rzadkowie (Wielkopolskie) w grudniu 1994 roku. Właśnie przy tym ośrodku powstała grupa, z niego pochodzi też większość jej członków.

- Na początku w zespole było siedem osób. Później jednak z różnych powodów nasza liczba uległa zmianie. Obecnie koncertujemy w cztery, czasami pięć osób - powiedział Retz, który oprócz prowadzenia zespołu, jest też terapeutą w Domu Pomocy Społecznej w Rzadkowie.

Jak wyjaśnił, na początku chciał, aby Na Górze traktować na równi z kapelami złożonymi z pełnosprawnych muzyków. Potem zauważył jednak, że zespół nie powinien się bać swojej niepełnosprawności i zacząć o niej mówić.

- Zawsze chcieliśmy, żeby ludzie klaskali nam za to, że zagraliśmy dobrze, a nie z litości. Możemy pokazać zdrowym ludziom, że niepełnosprawni też potrafią się bawić i mają tę spontaniczność, której często brakuje innym. Otwarcie mówimy, że jesteśmy niepełnosprawni. Nie chodzi o robienie sensacji. Skoro robimy coś ciekawego na dobrym poziomie artystycznym, to warto zwrócić na to uwagę - zaznaczył.

Do tej pory zespół wydał dwie płyty - "Rre generacja" i "Satysfakcja". - My słabo wypadamy w nagraniach studyjnych, gdzie każdy instrument rejestrowany jest osobno - to jest sztuczna praca, w której zanika żywiołowość grupy. Na płycie jest połowa energii, którą widać, gdy jesteśmy w trakcie koncertu - podkreśla Retz.

Ostatnio zespół Na Górze wraz z innymi osobami niepełnosprawnymi - członkami Stowarzyszenia Na Górze w Chodzieży, samodzielnie zrealizował teledysk do utworu "Chowam się". Animację zrobiono metodą poklatkową. Została ona wyróżniona na Festiwalu Polskiej Animacji w Łodzi.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum