×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Niemieckie pielęgniarki też strajkują. I też chodzi o pensje, ale i o obciążenie pracą

Autor: oprac. KG • Źródło: PAP23 sierpnia 2021 13:05

Od poniedziałku rano trwa strajk pielęgniarek w dwóch berlińskich szpitalach - Vivantes i Charite. Walczą o podwyżki i lepsze warunki pracy, przede wszystkim o odciążenie personelu.

Niemieckie pielęgniarki też strajkują. I też chodzi o pensje, ale i o obciążenie pracą
Wiele niemieckich pielęgniarek pracuje obecnie tylko w niepełnym wymiarze godzin z powodu stresu. Fot. Shutterstock
  • Strajk pielęgniarek i personelu dwóch dużych berlińskich klinik - Charite i Vivantes rozpoczął się z początkiem pracy porannej zmiany w poniedziałek (23 sierpnia) rano
  • W południe mają odbyć się rozmowy negocjacyjne z udziałem związków zawodowych
  • Związek zawodowy postuluje o układ zbiorowy z lepszymi warunkami pracy dla pielęgniarek, które są przeciążone pracą

W poniedziałek przed wejściami do berlińskich klinik rozpoczął się strajk. 

- Przed wejściami do klinik stało 120 pracowników, chętnych do udziału w strajku. Ale wielu musiało iść do pracy, z uwagi na pacjentów. Kliniki wykorzystują pacjentów, by wywierać presję - komentuje Meike Jaeger, negocjatorka związku zawodowego Verdi, na łamach portalu rbb24.

"Związek zawodowy postuluje o układ zbiorowy z lepszymi warunkami pracy dla pielęgniarek, które są przeciążone pracą. Ponadto pracownicy spółek zależnych mieliby otrzymywać wynagrodzenie równe temu, jakie mają pracownicy państwowych klinik" - opisuje rbb24.

Związek pielęgniarek jest gotowy do negocjacji

Negocjacje będą toczyć się w poniedziałek, 23 sierpnia. 

"Związek jest gotowy do kontynuowania negocjacji. Jesteśmy realistami i wiemy, że nie można od razu przejść od zera do całości. Plan krok po kroku może być negocjowany podczas wdrażania układu zbiorowego, co da klinikom czas na zatrudnienie niezbędnego personelu. Ponadto wiele pielęgniarek pracuje obecnie tylko w niepełnym wymiarze godzin z powodu stresu. Przy lepszych warunkach pracy wiele z nich ponownie zwiększyłoby liczbę godzin pracy" - komentuje Jaeger na łamach rbb24.

Pielęgniarki deklarują: bez szkody dla pacjentów

"Staramy się, aby w miarę możliwości pacjentów nie dotknęły utrudnienia. W szczególnych przypadkach będziemy kontaktować się z osobami dotkniętymi chorobami tak wcześnie, jak to możliwe" - oświadczyły kliniki, objęte strajkami.

Klinika Charite poinformowała ponadto, że opieka w nagłych wypadkach będzie nadal udzielana, ale w związku z sytuacją "należy się spodziewać dłuższego czasu oczekiwania, a w mniej nagłych przypadkach chorzy powinni udać się na izby przyjęć innych szpitali".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze