Niemieckie media o zakazie reklamowania aborcji

Autor: dw.com/Rynek Zdrowia • • 14 grudnia 2018 15:01

Niemieckie media obszernie komentują w piątek (14 grudnia) kompromis ws. zakazu reklamowania aborcji. Przeważają głosy krytyczne.

Niemieckie media o zakazie reklamowania aborcji
Niemieckie media o zakazie reklamowania aborcji. PTWP (zdjęcie ilustracyjne)

Na przykład "Frankfurter Rundschau" zwraca uwagę, że federalny minister zdrowia Jens Spahn zapowiedział, że "sposób, w jaki lekarze mogą informować o zabiegach przerywania ciąży zostanie dokładnie zdefiniowany”. Zdaniem "Frankfurter Rundschau” odzwierciedla to od dawna znany brak zaufania wobec lekarzy, którzy jakoby bez sumienia i cienia skrupułów oferują aborcję jako zwykłą usługę, jak i wobec kobiet, które trzeba koniecznie chronić przed taką reklamą z ich strony, bowiem w przeciwnym razie lekkomyślnie decydowałyby się na aborcję”.

„Jak bardzo trzeba być odległym od rzeczywistości, żeby myśleć w ten sposób?" - komentuje "Frankfurter Rundschau”.

Jeszcze ostrzejszy w ocenach jest "Weser-Kurier" z Bremy:

"Ten kompromis w ostatecznym rachunku przyczyni się jeszcze bardziej do stygmatyzowania kobiet. Będzie się je teraz przedstawiać jako niedojrzałe i niezdolne do samodzielnego podejmowania decyzji w sprawie swojego życia, ciała i własnej przyszłości, w związku z czym to wszystko powinno za nie uregulować państwo. Także lekarzy będzie się w dalszym ciągu oskarżać o niewłaściwie przeprowadzone aborcje, zastraszać i penalizować. Mając to wszystko na uwadze należy uznać, że ten kompromis jest przede wszystkim ciosem wymierzonym we wszystkich zainteresowanych".

Zdaniem "Ludwigsburger Kreiszeitung" przy pomocy wypracowanego obecnie porozumienia różnice w sprawie reklamowania aborcji nie zostały usunięte. „Tymczasem od dawna już istnieją różne propozycje w tej sprawie, które łatwo dałoby się wprowadzić w życie. Na przykład Federalna Izba Lekarska zasugerowała utworzenie portalu internetowego, prowadzonego przez niezależną i bezstronną instytucję, na którym można by się było poinformować o przepisach prawnych w tej materii, placówkach udzielających kobietom porad oraz lekarzach, którzy przeprowadzają zabiegi przerywania ciąży. W ten sposób można by zaspokoić zarówno potrzeby kobiet, które stoją w obliczu bardzo trudnej dla nich decyzji o aborcji, jak i uwzględnić interesy lekarzy, którzy w ten sposób nie musieliby się dłużej obawiać postępowania karnego za przeprowadzenie aborcji niezgodnie z obowiązującymi przepisami".

Czytaj: www.dw.com

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum