PAP/Rynek Zdrowia | 15-12-2020 14:46

Niemcy: z powodu pandemii Brandenburgia zmienia zasady w małym ruchu granicznym z Polską

Premier landu Brandenburgia na wschodzie Niemiec, Dietmar Woidke, zapowiedział zmiany w małym ruchu granicznym z Polską w związku z sytuacją epidemiczną. Od środy krótsze niż doba wyjazdy nie będą już zwolnione z obowiązku 10-dniowej kwarantanny - ogłosił.

Krótsze niż doba wyjazdy nie będą już zwolnione z obowiązku 10-dniowej kwarantanny Fot. Archiwum

Od środy w Brandenburgii, podobnie jak w całych Niemczech, zaostrzone będą środki ochrony przed zakażeniami koronawirusem. - Sytuacja w Brandenburgii jest dramatyczna - stwierdził cytowany przez portal rbb24 Woidke na konferencji prasowej w poniedziałek wieczorem.

Pobyty do 24 godzin w ramach tzw. małego ruchu granicznego generalnie nie będą już zwolnione z obowiązku odbycia 10-dniowej kwarantanny - podkreślił. Dotyczy to szczególnie osób, które wyjeżdżają do Polski na zakupy lub zatankować samochód.

Sprzedaż materiałów pirotechnicznych zostaje w Brandenburgii zabroniona. Premier Brandenburgii zaznaczył, że również petardy i rakiety z Polski nie mogą być wwożone do Niemiec.

Istnieją jednak wyjątki dotyczące ruchu granicznego z ważnych powodów - osoby dojeżdżające do pracy oraz uczniowie i studenci uczęszczający do placówki oświatowej w sąsiednim kraju nie muszą odbywać kwarantanny.

W ciągu ostatnich siedmiu dni 118 osób w Brandenburgii zmarło z powodu koronawirusa.

Od środy do 10 stycznia w Niemczech obowiązywać będzie twardy lockdown. Zamknięte zostaną m.in. sklepy z wyjątkiem tych z artykułami pierwszej potrzeby oraz szkoły.

Z Berlina Berenika Lemańczyk - PAP