Niemcy: w szpitalu leczą zabawki - tak oswajają strach dzieci przed lekarzem

Autor: TVN24/Rynek Zdrowia • • 30 maja 2017 12:45

Szpital Pluszowego Misia w Kolonii wpadł na pomysł jak pokonać lęk dzieci przed spotkaniem z lekarzem. Najpierw leczy wszystkie chore zabawki.

Niemcy: w szpitalu leczą zabawki - tak oswajają strach dzieci przed lekarzem
Lekarze przekonują, że rodzice są najważniejsi w zmniejszaniu stresu dziecka podczas wizyty u lekarza Fot. UW Health/Flickr.com (CC BY-NC-ND 2.0) (zdjęcie ilustracyjne)

W ten sposób studenci medycyny oraz lekarze pokazują dzieciom, że wizyta u lekarza czasem naprawdę jest niezbędna i nie ma się czego obawiać - informuje tvn24.pl

Polscy pediatrzy chwalą pomysł niemieckich kolegów. Jak podkreślają, dzieci zazwyczaj kojarzą przychodnię jako miejsce przykre, bo nieznane. Kiedy dziecko widzi, że lekarz bada jego ukochaną zabawkę i nic złego się nie dzieje, nabiera przekonania, że i jemu nic nie stanie.

Lekarze podkreślają, że zabiegi dla pluszaków nie zastąpią najważniejszego - odpowiedzialności rodziców, którzy powinni odgrywać kluczową rolę w zmniejszeniu stresu dziecka podczas wizyty. W przygotowaniu dziecka do spotkania z lekarzem popełniają jednak sporo błędów. Zwykle tłumaczą dziecku, że nie będzie bolało, że pan/pani doktor nic mu nie zrobi.

Tymczasem, jeśli będzie bolało, trzeba o tym powiedzieć. Przygotowane w ten sposób dziecko dużo łatwiej znosi nawet bolesne zabiegi.

Więcej: www.tvn24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum