Niemcy: tysiące policjantów wysłanych do kontroli granic i pociągów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 listopada 2020 14:54

Poniedziałek jest pierwszym dniem z nowymi obostrzeniami koronawirusowymi w Niemczech. Ministerstwo spraw wewnętrznych wysłało tysiące policjantów do egzekwowania przestrzegania nowych środków ochronnych na lotniskach, granicach krajowych oraz w pociągach - pisze "Spiegel".

Niemcy: tysiące policjantów wysłanych do kontroli granic i pociągów
Fot, Paweł Pawłowski/PTWP (zdjęcie ilustracyjne)

Według informacji portalu tygodnika "Spiegel", tysiące funkcjonariuszy w całym kraju na granicach i w pociągach dalekobieżnych ma od poniedziałku (2 listopada) sprawdzić, czy nowe przepisy są przestrzegane, a w razie wątpliwości nakładać kary pieniężne.

Policjanci mają przeprowadzać wyrywkowe kontrole osobiste zarówno na lotniskach, jak i na zwykłych przejściach granicznych. Mają informować osoby przybywające do Niemiec z obszarów szczególnie zagrożonych pandemią o przepisach dotyczących koronowirusa. Przewidują one przy wjeździe do Niemiec z obszarów wysokiego ryzyka test na koronawirusa i kwarantannę.

Do tej pory policja na lotniskach rozdawała podróżnym tylko ulotki, które informowały o obowiązujących przepisach. Teraz, jeżeli funkcjonariusze podczas kontroli zauważą osoby, u których można podejrzewać zakażenie koronawirusem, powinni zgłosić to bezpośrednio do właściwego wydziału zdrowia.

Policjanci mają także patrolować od poniedziałku pociągi dalekobieżne i sprawdzać, czy pasażerowie stosują się do obowiązku ochrony ust i nosa. Jeśli podróżni odmówią noszenia maseczki, funkcjonariusze będą karać ich grzywną.

Ministerstwo spraw wewnętrznych ma nadzieję, że wzmożone kontrole przyniosą większą dyscyplinę w przestrzeganiu nowych zasad, mających na celu spowolnienie drugiej fali koronawirusa w Niemczech - pisze "Spiegel".

Kanclerz Niemiec i premierzy krajów związkowych Niemiec zgodzili się w ubiegłym tygodniu na wprowadzenie kolejnych ograniczeń w związku z rosnącą liczbą infekcji koronawirusa w kraju od 2 listopada.

Zgodnie z ustaleniami w miejscach publicznych będą mogli wspólnie przebywać członkowie tylko dwóch gospodarstw domowych, maksymalnie dziesięć osób. Restauracje, bary, kluby, dyskoteki i puby mają być zamknięte do końca listopada.

Szkoły i przedszkola pozostaną otwarte pomimo gwałtownego wzrostu liczby zakażeń koronawirusem. Również sklepy powinny pozostać otwarte, ale na 10 metrów kwadratowych powierzchni nie może przypadać więcej niż jeden klient.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum