Niemcy emitują ponad dwa razy więcej CO2 niż Polska. Ale...

Autor: Puls Biznesu/Rynek Zdrowia • • 10 grudnia 2018 09:03

Niemcy wyemitowały w roku 2017 do atmosfery ponad dwukrotnie więcej CO2 niż Polska. Ich gospodarka jest jednak siedmiokrotnie większa - wynika z danych przytoczonych podczas szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach.

Niemcy emitują ponad dwa razy więcej CO2 niż Polska. Ale...
Ale... niemiecka gospodarka jest siedmiokrotnie większa od polskiej. Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Z zestawienia Europejskiej Agencji Środowiska (należącej do UE), wynika, że w 2017 roku całkowita emisja gazów cieplarnianych w Polsce wynosiła 407 mln ton. W tym samym czasie Niemcy wyemitowały do atmosfery 905 mln ton, czyli ponad dwukrotnie więcej niż Polska.

Jeszcze lepiej różnice widać w ujęciu procentowym. Według danych Eurostatu Niemcy odpowiadają za ponad jedną piątą emisji w całej UE (21,1 proc.), podczas gdy Polska za 9 proc. (dane za 2016 rok). Więcej gazów cieplarnianych niż Polska wysyłają do atmosfery też Wielka Brytania (11,6 proc. w cali całej UE), Francja (10,7 proc.) i Włochy (9,9 proc.) - czytamy na stronie pb.pl. 

Takie porównanie jest jednak niepełne i nie oddaje całego obrazu. Niemiecka gospodarka jest bowiem siedmiokrotnie większa od polskiej. Z danych Banku Światowego wynika, że produkt krajowy brutto naszego zachodniego sąsiada wyniósł w 2017 r. 3677 mld dolarów. W tym samym czasie PKB Polski wyniosło 524,6 mld dolarów.

Więcej: www.pb.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum