Niemcy: długa droga do pracy dużym obciążeniem psychicznym

Autor: Deutsche Welle/Rynek Zdrowia • • 03 kwietnia 2017 10:11

Eksperci z Federalnego Instytutu Badań Demograficznych w Wiesbaden (Niemcy) ostrzegają, że długie dojazdy do pracy negatywnie wpływają na psychikę i samopoczucie. Szacuje się, że ok. 60 proc. Niemców dojeżdża do pracy z innej miejscowości.

Niemcy: długa droga do pracy dużym obciążeniem psychicznym
Szacuje się, że ok. 60 proc. Niemców dojeżdża do pracy z innej miejscowości Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Badania niemieckich naukowców dowodzą, że codzienne dojazdy do pracy mogą być zagrożeniem dla fizycznego i psychicznego zdrowia osób pracujących ludzi - informuje Deutsche Welle.

Im dłużej trwa dojazd do pracy, tym większe jest obciążenie, także ze względu na to, że mniej czasu pozostaje na regenerację. Długie dojazdy do pracy wpływają także na samą pracę i życie rodzinne pracowników. 

W roku 2000 do pracy w innej miejscowości niż miejsce zamieszkania dojeżdżało 53 proc. osób zatrudnionych w Niemczech. Najwyższy odsetek dojeżdżających był w Monachium.

16 lat później daleką drogę do pracy pokonywało codziennie 355 tys. osób dojeżdżających z okolic Monachium ­(wzrost o 21 proc. w porównaniu z rokiem 2000). Równie wysoki był ten odsetek we Frankfurcie nad Menem, Duesseldorfie, Stuttgarcie i Berlinie.

Wzrosła ponadto nie tylko liczba osób dojeżdżających z daleka do pracy, ale wydłużyła się także droga, jaką mają do pokonania - z przeciętnie 14,6 km w roku 2000 do 16,8 km w roku 2015.

Więcej: www.dw.com

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum