Niemcy: Hitler, jak AIDS. AIDS, jak Hitler

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 września 2009 16:48

Niemiecka organizacja, zajmująca się wsparciem osób z wirusem HIV, zażądała we wtorek wstrzymania kampanii społecznej pod hasłem "AIDS to masowy morderca", w której wykorzystano wizerunki Adolfa Hitlera, Józefa Stalina oraz Saddama Husajna.

Niemcy: Hitler, jak AIDS. AIDS, jak Hitler
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

– To jedna z najgorszych kampanii, jaką prowadzono od czasu wybuchu epidemii AIDS - oświadczyła organizacja Deutsche AIDS-Hilfe (DAH).

Krótki film, wyprodukowany przez hamburską agencję reklamową „das comitee” na zlecenie stowarzyszenia Regenbogen, przedstawia kobietę uprawiającą seks z Hitlerem. Na końcu na ekranie pojawia się hasło: „AIDS to masowy morderca. Chroń się!”. Na plakatach w ramach kampanii mają pojawić się również Stalin i Husajn. W ten sposób pomysłodawcy kampanii chcą przekonywać do używania prezerwatyw w celu ochrony przed zakażeniem wirusem HIV. Spot od przyszłego tygodnia ma być emitowany w niemieckich kinach i w telewizji.

– Potępiamy ten spot z całą ostrością. Odrażający film z naśladowcą Adolfa Hitlera stanowi drwinę z ofiar narodowego socjalizmu i zrównuje osoby z wirusem HIV z masowymi mordercami – ocenił w komunikacie Carsten Schatz z zarządu DAH.

Jego zdaniem tego rodzaju kampania, która ma budzić strach, szkodzi profilaktyce AIDS oraz nie zawiera informacji, jak chronić się przed wirusem. Zupełnie nie nadaje się dla młodzieży - ocenił przedstawiciel DAH.

– Żądamy od mediów i operatorów kin, by nie uczestniczyli w tej kampanii. Apelujemy także do polityków, by się od niej zdystansowali – oświadczył Schatz.

Poinformował, że jego organizacja sprawdza, czy możliwe jest wystąpienie na drogę prawną przeciwko inicjatorowi kontrowersyjnej kampanii. Także Federalne Centrum Informacji Zdrowotnej oceniło kampanię stowarzyszenia Regenbogen jako „niesmaczną i przynoszącą efekty odwrotne od zamierzonych”.

Już wcześniej szokujący spot został ostro skrytykowane przez media zagraniczne, w tym brytyjskie i amerykańskie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum