NFZ/Rynek Zdrowia | 04-10-2019 20:18

Niedzielski: w NFZ powołamy korpus oficerów językowych

Podczas II Forum Prostego Języka "Prosto i kropka" NFZ podpisał deklarację stosowania prostego języka w relacjach z pacjentami. W pismach nie będzie urzędniczej nowomowy, a na salach obsługi na stałe zagości przyjazna komunikacja - poinformował w piątek (4 października) Fundusz na swojej stronie internetowej.

Adam Niedzielski, p.o. prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia o korpusie oficerów językowych: - Ich zadaniem będzie sprawdzanie pism i korespondencji, która wychodzi z urzędu, by były one napisane w prostej, przystępnej formie.

Razem z NFZ deklarację na rzecz prostego języka podpisały m.in. Kancelaria Prezydenta RP, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Jak zauważa Adam Niedzielski, p.o. prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, deklaracja to pierwszy, ważny krok na drodze do lepszych relacji z pacjentami, bo jako organizacja mamy tu sporo pracy do wykonania.

Dlatego w Centrali NFZ powstaje specjalny zespół, który zajmie się wprowadzaniem zasad prostego języka, zaczynając od pism kierowanych do pacjentów, przez stronę internetową Funduszu, po komunikację bezpośrednią na salach obsługi pacjentów.

- Powołamy korpus oficerów językowych. Będą to pracownicy, którzy już pracują w oddziałach wojewódzkich NFZ. Ich zadaniem będzie sprawdzanie pism i korespondencji, która wychodzi z urzędu, by były one napisane w prostej, przystępnej formie - zapowiada prezes Niedzielski.

Budowanie pozytywnego wizerunku, staranność językowa, ale również dbałość o wysoką zrozumiałość naszych tekstów to jeden z priorytetów NFZ. Upraszczanie języka komunikacji z klientami cieszy się coraz większym zainteresowaniem, nie tylko w administracji publicznej, ale także wśród firm komercyjnych - czytamy w informacji zamieszczonej na stronie internetowej Centrali NFZ.

Jak dowodzą autorzy informacji, badania pokazują, że prosty język wprost przekłada się na większe zaufanie klientów do instytucji, wpływa na jej lepsze postrzeganie.

Więcej: www.nfz.gov.pl