Onet.pl/Rynek Zdrowia | 01-03-2021 13:41

Nie wierzmy statystykom zgonów z niedzieli i poniedziałku

Dlaczego w niedziele i poniedziałki statystyki dotyczące zgonów z powodu Covid-19 i chorób współistniejących są najmniejsze w całym tygodniu? Zdaniem lekarza Bartosza Fiałka, główną przyczyną takiego stanu rzeczy są kwestie administracyjne.

Główną przyczyną mniejszej liczby zgonów są kwestie administracyjne twierdzi Bartosz Fiałek. Fot. Archiwum

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o "zaledwie" 24 zgonach z powodu koronawirusa. W sobotę liczba śmiertelnych przypadków - wg MZ - wyniosła 303, w niedzielę spadła do 114. Tę różnicę widać w każdym tygodniu. Skąd się bierze tak duża różnica?

Lekarz Bartosz Fiałek jest zdania, że wynika to z faktu gorszej sprawozdawczości w czasie weekendu. Niekiedy musimy dokończyć pewne procedury później, ponieważ brakuje niektórych dokumentów stricte administracyjnych, potrzebnych do wypisania karty zgonu. Trzeba m.in. poczekać aż rodzina dostarczy dowód osobisty. Często pacjent, który jest zabierany z ulicy z powodu pogorszenia stanu zdrowia, nie ma go przy sobie. Najpierw trzeba go zidentyfikować, potem poinformować rodzinę. Wtedy faktycznie zgon jest z niedzieli, ale może być raportowany dopiero w poniedziałek czy jeszcze później.

- Główną przyczyną takiego stanu rzeczy są kwestie administracyjne - podsumował Bartosz Fiałek.

Czytaj: Onet.pl