Nie publikujcie w internecie dowodów szczepienia przeciw Covid-19 - apelują eksperci

Autor: KG • Źródło: PAP05 maja 2021 18:45

Odradzamy publikowanie w mediach społecznościowych zdjęć zaświadczeń o otrzymaniu szczepionki przeciw Covid-19 - mówią niemieccy eksperci od ochrony danych osobowych.

Nie publikujcie w internecie dowodów szczepienia przeciw Covid-19 - apelują eksperci
W mediach społecznościowych w ostatnich miesiącach opublikowano tysiące zdjęć zaświadczeń o otrzymaniu szczepionek przeciw Covid-19. Fot. Katarzyna Gubała/PTWP
  • Użytkownicy mediów społecznościowych chętnie publikują zaświadczenia o przyjęciu szczepionek przeciw Covid-19
  • W opinii ekspertów należy się z tym wstrzymać, gdyż zdjęcia mogą posłużyć do fałszerstw
  • Według niemiecki ekspertów z zasady nie powinno się publikować w internecie danych dotyczących sektora zdrowotnego

Johannes Caspar, odpowiedzialny we władzach Hamburga za sprawy związane z ochroną danych osobowych, powiedział w rozmowie z agencją dpa, że oszuści mogą dzięki takim zdjęciom podrabiać pieczątki, podpisy lekarzy oraz numery serii szczepionek, żeby tworzyć fałszywe karty szczepień i udostępniać je na czarnym rynku.

Jak dodał, nie powinno się z zasady publikować w internecie danych dotyczących sektora zdrowotnego.

- Wszyscy użytkownicy powinni mieć na uwadze, że to bardzo wrażliwe dane, do których w ten sposób zyskują dostęp nie tylko ich znajomi, ale też obce osoby oraz same platformy społecznościowe - wskazał.

Podkreślił, że wraz z informacjami na temat szczepień można było zdobyć informacje o wcześniej przebytych przez zaszczepione osoby chorobach.

W zeszłym tygodniu funkcjonariusze Krajowego Urzędu Kryminalnego Dolnej Saksonii poinformowali, że oszuści sprzedawali paszporty szczepionkowe przez komunikator Telegram w cenach od 99 do 250 euro.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum