Nie potwierdziły się doniesienia o ognisku SARS-CoV-2 wśród norek

Autor: PAP - Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 27 listopada 2020 14:59

Nie potwierdziły się medialne doniesienia o ognisku SARS-CoV-2 u norek - poinformował na konferencji prasowej minister rolnictwa Grzegorz Puda. Badania norek wykluczające koronawirusa na fermie wykonał Instytut Weterynaryjny w Puławach.

Nie potwierdziły się doniesienia o ognisku SARS-CoV-2 wśród norek
Badania norek wykluczające koronawirusa na fermie wykonał Instytut Weterynaryjny w Puławach Fot. Shutterstock

Badania zostały zlecone przez ministra po informacji Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego o wykryciu zakażenia koronawirusem u norek hodowlanych na fermie w woj. pomorskim. Jak mówił szef resortu rolnictwa, uznawane są tylko wyniki przeprowadzone przez urzędowe laboratoria i przez laboratorium referencyjne Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

Krzysztof Niemczuk, dyrektor Instytutu Weterynaryjnego pokreślił, że na chwilę obecną nie ma koronawirusa na fermach norek w Polsce. Jednak ze względu na sytuację, która wystąpiła w ostatnich dniach, stado norek będzie monitorowane pod względem klinicznym.

Fermy zwierząt futerkowych są monitorowane od maja - zaznaczył Główny Lekarz Weterynarii Bogdan Konopka. Jak wskazał, do tej pory przeprowadzono 280 kontroli ferm zwierząt futerkowych (jest ich 840, w tym norek - 340) i nie potwierdzono żadnego zakażenia SARS-CoV-2.

Więcej: PAP – Nauka w Polsce

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum