Nie bój się, dentysta nie gryzie

Autor: BEX/Rynek Zdrowia • • 23 kwietnia 2009 08:59

Nie bój się, dentysta nie gryzie
W leczeniu najmłodszych z kolei popularne staje się podawanie gazu rozweselającego, tak na odprężenie...

Celem akcji jest między innymi:
• zwrócenie uwagi na istniejący od wielu lat problem dentofobii, czyli lęku przed wizytą w gabinecie stomatologicznym,
• przekonanie pacjentów z dentofobią do wizyty u stomatologa,
wskazanie źródeł dentofobii i sposobów walki z rozwijającej się lękiem,
• przełamanie stereotypu zgodnie, z którym dentysta kojarzy się z bólem,
• wskazanie nowoczesnych i bezbolesnych sposobów leczenia, które minimalizują ból i stres w gabinecie stomatologicznym,
• propagowanie bezbolesnych metod leczenia stomatologicznego.

96 proc. dorosłych Polaków ma próchnicę. Strach przed wizytą u dentysty odczuwa 46 proc, deklarując, wprost, że nie odwiedzają dentysty, bo się boją takich wizyt. Na dentofobię najbardziej narażone są dzieci, które paniczny strach przed stomatologiem przejmują od swoich rodziców. Dziś tylko 13% sześciolatków ma w pełni zdrowe zęby.

– W Polsce wciąż pokutuje obraz stereotypowego gabinetu stomatologicznego, który kojarzy się z bólem i wielką strzykawką ze znieczuleniem. Faktem jednak jest, że od ostatniej wizyty wielu pacjentów, a bywają tacy, co ostatnią odbyli ponad 15 lat temu, wiele się zmieniło w leczeniu zębów – mówi lekarz stomatolog Wojciech Fąferko z Centrum organizującego akcję.

Coraz więcej gabinetów stomatologicznych, nie tylko na Śląsku, ale i w całej Polsce stara się zmienić negatywny obraz dentysty, przełamując jednocześnie strach przed kolejnymi wizytami. Pomagać ma w tym min. melisa w poczekalni, aromamarketing, muzyka relaksacyjna, przytłumione światło, zamiast jarzeniówek czy kąciki dla dzieci z kredkami i zabawkami. Jednak na tym gabinety nie poprzestają. Normą staje się leczenie, które nie powoduje bólu, a oswaja z dentystą. Piasek zamiast wierteł, leczenie za pomocą żelu czy znieczulenie ogólne, to tylko niektóre z elementów dentystycznego menu dla bojących się wizyty. W leczeniu najmłodszych z kolei coraz popularniejsze staje się podawanie gazu rozweselającego, tak na odprężenie...

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum