Nepal: Caritas Polska wspiera ośrodki zdrowia i prowadzi szkolenia medyczne

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 lipca 2019 19:20

Caritas Polska wspiera lokalne ośrodki zdrowia i prowadzi szkolenia medyczne, które przygotowują personel medyczny i mieszkańców Nepalu na ewentualność wystąpienia katastrof naturalnych - poinformowało PAP biuro prasowe tej organizacji.

Nepal: Caritas Polska wspiera ośrodki zdrowia i prowadzi szkolenia medyczne
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak czytamy w komunikacie przesłanym w poniedziałek PAP, w wyniku silnych opadów deszczu i osuwisk, do których doszło w lipcu w Nepalu, zginęło co najmniej 90 osób, 29 zaginęło, a 41 zostało rannych.

Ponad 13 tys. rodzin zostało tymczasowo przesiedlonych. "Szacuje się, że powodzie i osunięcia ziemi dotknęły ponad 37 tys. gospodarstw, a liczba całkowicie i częściowo zniszczonych domów sięgnęła 30 tys. Nepalskie służby bezpieczeństwa (armia nepalska oraz policja) zostały zmobilizowane do działań ratowniczych i jak dotąd były w stanie uratować ponad 33 tys. osób" - poinformowali autorzy komunikatu.

Cytowany w komunikacie dyrektor Caritasu Polska ks. Marcin Iżycki zaznaczył, że od połowy lipca w Nepalu pojawiła się ekipa ekspertów medycznych Caritasu, którzy rozpoczęli cykl pilotażowych szkoleń medycznych i ratowniczych dla członków lokalnych zespołów reagowania kryzysowego.

"Szkolenia takie będą przeprowadzane przez grupy ekspertów z Caritasu Polska kilka razy w roku przez okres kolejnych trzech lat" - podkreślił ks. Iżycki.

Wyjaśnił, że lokalne zespoły reagowania kryzysowego składają się z mieszkańców miejscowości górskich oraz personelu medycznego lokalnych ośrodków zdrowia.

"Szkolenia w znaczący sposób zwiększą możliwości samodzielnego radzenia sobie mieszkańców ze skutkami powodzi, osuwisk oraz innych zagrożeń natury medycznej poprzez dostarczenie odpowiedniego sprzętu ratowniczego, rozwiązań organizacyjnych i specjalistycznej wiedzy ratunkowej" - czytamy w komunikacie.

Według jego autorów działania Caritasu Polska będą również związane z doposażeniem oraz remontem miejscowych klinik medycznych, które stanowią jedyną możliwość uzyskania wsparcia w zakresie ochrony zdrowia i życia. Dostęp do usług medycznych jest w tych miejscach ograniczony ze względu na bardzo zły stan dróg i ograniczoną liczbę dostępnego sprzętu oraz personelu medycznego.

Oprócz działań o charakterze szkoleniowym Caritas wesprze również tzw. obozy zdrowotne prowadzone przez personel szpitala w Dhulikhel. Polegają one na kilkudniowej obecności specjalistów z określonej dziedziny medycyny wraz z wyspecjalizowanym sprzętem medycznym i świadczeniu usług medycznych bezpośrednio w terenie.

Caritas Polska jest zaangażowana w działania pomocowe w Nepalu od 2015 r. Wspólne projekty z Caritasem Nepal polegały m.in. na odbudowie infrastruktury mieszkalnej, wodno-sanitarnej, irygacyjnej, wsparciu mikroprzedsiębiorczości, spółdzielni lokalnych oraz rodzin osób niepełnosprawnych. Kompleksowe działania pomocowe objęły zasięgiem 5 miejscowości w regionach: Sindhupalchok, Dolakha, Kavrepalanchok i Sindhuli, zamieszkanych łącznie przez ponad 20 tys. mieszkańców.

Działania Caritasu można wesprzeć wpłatą na konto Caritasu Polska: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem NEPAL.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum