Nawet najlepszy specjalista nie pomoże, gdy brakuje krwi

Autor: PPOZ, PAP/Rynek Zdrowia • • 13 czerwca 2018 15:05

Nawet najlepsza opieka i wiedza specjalistów nie są w stanie uratować życia, kiedy brakuje krwi. O tym, jak bezcennym lekiem jest ludzka krew przypomina obchodzony co roku 14 czerwca Światowy Dzień Krwiodawcy.

Nawet najlepszy specjalista nie pomoże, gdy brakuje krwi. Fot. Archiwum

- Każdy honorowy dawca i każda kropla podarowanej bezinteresownie krwi są na wagę złota - mówi Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. 

- Mimo znaczącego postępu w medycynie i biotechnologii, nie wynaleziono leku, który byłby w stanie zastapić ludzką krew. Dostarcza tkankom tlenu oraz wydala z organizmu dwutlenek węgla. Oprócz tego rozprowadza substancje odżywcze i hormony, odprowadza do narządów wydalniczych szkodliwe produkty przemiany materii oraz pełni funkcje obronne - wylicza Bożena Janicka.

Dodaje: - Apelujemy do wszystkich, którym nieobojętny jest los pacjentów. Dołączcie do grona honorowych krwiodawców. Doświadczenia ostatnich lat wskazują, że krew szczególnie potrzebna jest w wakacje, gdy urazy i wypadki zdarzają się częściej. Punkty krwiodawstwa w całej Polsce czekają. 

Każda grupa krwi jest potrzebna, ale najbardziej oczekiwana jest 0Rh-, ponieważ w nagłych wypadkach, przy braku krwi właściwej grupy, może być przetoczona każdemu biorcy. Problem polega na tym, że jest to jedna z rzadziej występujących grup krwi.

Przetoczenie krwi może być konieczne m.in. w związku z wypadkiem, zabiegiem operacyjnym, po oparzeniach i urazach, a także u pacjentów z chorobami rozrostowymi i nowotworami - w trakcie i po chemioterapii - oraz u pacjentów wymagających transplantacji lub zabiegów kardiochirurgicznych.

Od krwiodawców pobiera się tzw. krew pełną albo określone składniki krwi. Krew pełna może być pobierana nie częściej niż sześć razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż cztery razy w roku od kobiet. Przerwa między pobraniami nie może być krótsza niż osiem tygodni w przypadku mężczyzn i 12 tygodni w przypadku kobiet. Jednorazowo pobiera się 450 ml pełnej krwi.

Krew lub jej składniki mogą oddawać osoby od 18 do 65 roku życia, które ważą co najmniej 50 kg. Krwiodawca powinien być zdrowy i w dobrej formie, za każdym razem musi wypełnić ankietę na temat stanu zdrowia i przejść badania - do oddania krwi kwalifikuje lekarz. Na stałe dyskwalifikują przede wszystkim poważne choroby. Czasowa dyskwalifikacja może być spowodowana np. przeziębieniem, wyrwaniem zęba czy zrobieniem tatuażu.

Data obchodów Światowego Dnia Honorowych Dawców Krwi jest związana z dniem urodzin Karola Landsteinera, austriackiego lekarza patologa i immunologa, który w 1901 r. odkrył, że w krwinkach czerwonych występują dwa antygeny warunkujące zjawisko aglutynacji (zlepiania się) krwinek w zetknięciu z krwinkami o odmiennej strukturze antygenowej. Na podstawie tych obserwacji Landsteiner wyróżnił trzy grupy krwi, za co otrzymał w 1930 r. Nagrodę Nobla. Umożliwiło to rozwój transfuzjologii i podstaw bezpiecznego przetaczania krwi. W 1940 r. Landsteiner był również współodkrywcą czynnika Rh. 14 czerwca jest świętem krwiodawców na całym świecie od 2004 r. Wcześniej obchodzone było 23 maja.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum