XVII FORUM RYNKU ZDROWIA - NA ŻYWO

18-19 października 2021  •  WARSZAWA

Dostępność świadczeń opieki zdrowotnej – czy chodzi tylko o finansowanie?

PRZEJDŹ DO STRONY TRANSMISJI

Naukowiec "od placebo": udawane leczenie może być skuteczne

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 20 marca 2018 12:51

Dr Jeremy Howick to naukowiec z Uniwersytetu Oksfordzkiego, który specjalizuje się w filozofii nauki i epidemiologii klinicznej. W swoich badaniach skupił się na efekcie placebo -  zarówno w wersji farmakologicznej, jak i chirurgicznej. Uważa, że udawane leczenie może być tak samo skuteczne jak prawdziwe leki.

Jak wskazuje Howick, placebo może być skuteczne także wtedy, gdy pacjent wie, że nie otrzymuje prawdziwych leków Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Podczas studiów Jeremy Howick uprawiał wioślarstwo. Gdy jego kariera sportowa była w pełni rozkwitu, dostał silnej alergii na sierść i roztocza kurzu. Bał się przyjmować leki zalecone przez alergologa, bo zawierały kortykosteroidy, a nie był pewien, czy nie są one zakazanym dopingiem - informuje Gazeta Wyborcza.

W książce "Doktor Ty. O wewnętrznej sile organizmu i zdolności do samouzdrawiania", której obszerne fragmenty omawia GW, opisuje, że "w końcu dał się namówić na wizytę u znajomej matki, która zajmowała się ziołolecznictwem".

Zielarka zaleciła picie dwa razy dziennie naparu z korzenia imbiru oraz... noszenie czapki i szalika. Po jednym dniu "leczenia" objawy osłabły, a po trzech - ustąpiły zupełnie.

Jak przypomina GW, placebo może mieć wiele różnych form - istnieją tabletki, zastrzyki, a nawet operacje placebo, kiedy pacjent jest usypiany jak do normalnego zabiegu, a po wybudzeniu widzi na swojej skórze ślad po cięciu i zszywaniu. Taka udawana operacja okazuje się w niektórych przypadkach równie skuteczna jak prawdziwy zabieg. Czasami do wyleczenia wystarcza, że pacjent czuje się obserwowany. Jest to nazywane efektem Hawthorne'a.

Placebo działa nie tylko dlatego, że dajemy się oszukać, ale również wtedy, kiedy wiemy, że dostajemy pigułki z cukru i mąki - podsumowuje GW, opisując mechanizmy i przykłady takich działań.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum