Naukowcy: żonaci mężczyźni żyją średnio dekadę dłużej niż pozostali

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 lutego 2017 14:31

Jak przekonują naukowcy z Uniwersytetu w Utah (USA), małżeństwo to prawdziwe źródło korzyści. Żonaci mężczyźni żyją średnio 10 lat dłużej niż panowie samotni lub w związkach nieformalnych. Są też szczęśliwsi, bardziej zadowoleni z seksu i mają wyższy status materialny.

Naukowcy: żonaci mężczyźni żyją średnio dekadę dłużej niż pozostali
Z badań wynika, że żonaci mężczyźni są bardzo zadowoleni z seksu. Fot. Fotolia

Mężczyźni pozostający w związku małżeńskim żyją prawie 10 lat dłużej niż pozostali. Ponadto cieszą się lepszym zdrowiem psychicznym i fizycznym oraz są szczęśliwsi - 43 proc. z nich podaje, że czuje się bardzo szczęśliwa.

Single i panowie w nieformalnych związkach "kipią" szczęściem o wiele rzadziej - za bardzo szczęśliwych uznaje się jedynie 20 i 24 proc. respondentów.

Co więcej, żonaci mężczyźni są bardzo zadowoleni z seksu - ponad połowa z nich deklaruje, że zbliżenia z partnerką dostarczają im ogromnej satysfakcji. Wśród singli i panów żyjących "na kocią łapę" odsetek osób zadowolonych z seksu jest znacznie mniejszy - odpowiednio 36 i 39 proc.

Autorzy artykułu opublikowanego przez Instytut Badań nad Rodziną w Charlottesville (USA) podają, że żonaci mężczyźni mogą liczyć na od 10 do 40 proc. wyższe pensje niż ich samotni rówieśnicy. Ponadto posiadają bardziej stabilne zatrudnienie, więcej oszczędzają i więcej posiadają - mają wyższy status socjoekonomiczny.

- Małżeństwo przynosi wiele korzyści, zarówno mężczyznom, jak i kobietom - podsumowuje krótko Nicholas H. Wolfinger, jeden z badaczy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum