Naukowcy: zero radości z seksu? Winny... cholesterol

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 09 września 2009 12:29

Nadmiar cholesterolu może być przyczyną oziębłości u kobiet - twierdzą naukowcy, którzy zabrali się za poważne studia nad tym zagadnieniem.

Naukowcy: zero radości z seksu? Winny... cholesterol
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nadmiar cholesterolu gasi radość z seksu u kobiet - uznali naukowcy. Wyniki ich badań opublikowała gazeta „Journal of Sexual Medicine”.

Do tej pory głośno było tylko o znaczeniu cholesterolu u mężczyzn. Jego wysoki poziom jest zły nie tylko dla ich serc, ale i sprawności seksualnej. Zapychając naczynia krwionośne, uniemożliwia prawidłowy przepływ krwi w prąciu, co może skutkować zaburzeniami erekcji - pisze Rzeczpospolita.

Podobnie mechanizm działa u kobiet. Przez nagromadzenie cholesterolu w żyłach, krew nie przepływa swobodnie. Dochodzi do zaburzenia ukrwienia narządów intymnych, co utrudnia osiągnięcie orgazmu.

Badania przeprowadzone były przez Katherine Esposito w Second University of Naples we Włoszech. Okazało się, że uczestniczki z podwyższonym poziomem cholesterolu znacznie częściej niż kobiety z prawidłowymi wynikami przyznawały się do braku satysfakcji seksualnej. U co trzeciej kobiety z hiperlipidemią, czyli nieprawidłowym poziomem cholesterolu, zdiagnozowano występowanie zaburzeń seksualnych.

Inna włoska uczona Anna Maria Veronelli z Uniwersytetu Mediolanu ustaliła, że obniżony poziom sprawności seksualnej u kobiet często idzie w parze z cukrzycą i otyłością, czyli schorzeniami, przy których występuje nadmiar cholesterolu.

- Pojawienie się zaburzeń seksualnych u pań może świadczyć o istnieniu innych problemów zdrowotnych, które tak naprawdę są ich przyczyną - komentuje dr Geoffrey Hackett, urolog z Holly Cottage Clinic w brytyjskim Fisherwick.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze