×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Naukowcy zbadali... ile trzeba schudnąć, by było to widać na twarzy

Autor: Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia05 grudnia 2015 18:53

Aż 3,5-4 kg - tyle trzeba schudnąć, by dostrzegli to inni patrząc tylko i wyłącznie na naszą twarz. Aby efekt chudnięcia uznany był za atrakcyjny, zrzucić należy dwa razy tyle - ustalili naukowcy z Kanady.

Naukowcy zbadali... ile trzeba schudnąć, by było to widać na twarzy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak informuje serwis Nauka w Polsce, naukowcy z Wydziału Psychologii na University of Toronto określili, ile ludzie muszą przytyć lub schudnąć, by mogli to dostrzec inni, lub by uznali to za atrakcyjne. Wyniki badania przedstawili w "Social Psychological and Personality Science".

Badacze zwracają uwagę, że w przypadku niektórych osób to bardziej potrzeba bycia atrakcyjnym, niż kwestie zdrowotne są główną motywacją do zrzucenia wagi.

- Kobiety i mężczyźni średniego wzrostu muszą przytyć lub schudnąć około 3,5-4 kg, aby dało się to dostrzec na ich twarzy. Ale muszą zrzucić jeszcze dwa razy tyle, aby inni uznali ich z tego powodu za bardziej atrakcyjnych - mówi Nicholas Rule z University of Toronto.

W swoim badaniu Rule i współpracujący z nim Daniel Re analizowali otyłość widoczną na twarzy, która daje dobre pojęcie o wskaźniku masy ciała (BMI) danej osoby. BMI jest to współczynnik, który oblicza się, dzieląc masę ciała (podaną w kilogramach) przez kwadrat wysokości (podany w metrach).

- To również przybliżony wskaźnik zdrowia danej osoby. Większa otyłość twarzy jest związana z zagrożonym układem odpornościowym, gorszym funkcjonowaniem układu sercowo-naczyniowego, częstymi infekcjami oddechowymi i większą śmiertelnością. Dlatego nawet małe jej zmniejszenie może być dobre dla zdrowia - mówi Rule.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze