Naukowcy: świece z wosku pszczelego lub soi zdrowsze niż parafinowe

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 sierpnia 2009 08:49

Kolacje przy świecach są romantyczne, ale gdy urządza się je zbyt często, mogą szkodzić zdrowiu - ostrzegają naukowcy z USA.

Naukowcy: świece z wosku pszczelego lub soi zdrowsze niż parafinowe
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Badacze z Uniwersytetu Południowej Karoliny przeanalizowali skład chemiczny dymu ulatniającego się z różnych świeczek, w tym parafinowych.

Doszli do wniosku, że spalająca się parafina uwalniała szkodliwe związki, które wcześniej powiązano z ryzykiem raka płuc oraz z astmą.

Ich zdaniem jest to związane głównie z tym, że w trakcie spalania świec nie wytwarza się wystarczająco wysoka temperatura i dlatego nie dochodzi do pełnego spalania niebezpiecznych dla zdrowia związków organicznych, jak toluen czy benzen.

Mniej szkodliwe są świece z wosku pszczelego lub soi. Badacze zaznaczają zarazem, że aby świecie parafinowe mogły naprawdę zaszkodzić zdrowiu trzeba by ich używać regularnie przez wiele lat. Najbardziej na szkodliwe działanie dymu ze świec narażone są osoby, które palą je często, np. przy okazji relaksacyjnej kąpieli lub do stworzenia odpowiedniego nastroju przy kolacji.

Komentujący pracę Amerykanów, specjaliści brytyjscy podkreślają natomiast, że na ryzyko raka znacznie silniej wpływają inne czynniki niż palenie świeczek. Są to takie elementy stylu życia jak: palenie papierosów (również bierne), nadużywanie alkoholu, otyłość, niezdrowa dieta, brak aktywności fizycznej oraz długotrwała ekspozycja na słońce.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum