Naukowcy ostrzegają przed domową chemią zapachową

Autor: RMF FM/Rynek Zdrowia • • 24 stycznia 2016 11:07

Wyniki badań naukowców z brytyjskiego University of York wskazują, że niektóre zapachowe w świeczkach w procesie spalania mogą wytwarzać niebezpieczne dla zdrowia substancje. Alarmują, że chemia zapachowa całkowicie zdominowała wnętrza domów.

Limonen reaguje z ozonem, co z kolei powoduje, że jedna na dwie molekuły tej substancji przekształcają się w szkodliwy formaldehyd. Fot. Archiwum

Jak za "The Telegraph" podaje RMF FM, badania kierowane przez prof. Alastaira Lewisa wykazały, że ze składników, które mają dać świeczkom ładny zapach, może powstawać trujący formaldehyd. Chodzi o limonen, który jest używany do kreowania zapachu cytrynowego. 

Badania w kierunku szkodliwości limonenu dla ludzi były prowadzone kilkadziesiąt lat temu. Naukowiec z University of York wykazał, że poziom stężenia limonenu w świeczkach zapachowych jest 100 razy wyższy niż dotychczas sądzono.

Dowiódł też, że z powodu faktu, że domy są teraz coraz bardziej szczelne, stężenie powstającego formaldehydu utrzymuje się dłużej i może powodować długotrwałe szkody. Wskazuje, że stężenie niektórych substancji jest teraz w domach zaskakująco wysokie, a chemia zapachowa całkowicie zdominowała wnętrza domów.

Więcej: www.rmf24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum