Naukowcy: mężczyźni nie muszą wyginąć

Autor: Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 26 lutego 2012 09:58

Wbrew dotychczas głoszonym teoriom męski chromosom Y nie musi być skazany na zagładę - informuje magazyn "Nature".

Jak informuje serwis Nauka w Polsce, z wcześniejszych badań prof. Jennifer Graves z Australian National University wynikało, że męski chromosom Y ulega powolnemu genetycznemu rozkładowi i może przestać istnieć w ciągu pięciu mln lat. Profesor Brian Sykes był jeszcze bardziej pesymistyczny, dając mężczyznom najwyżej 100 000 lat.

To właśnie w chromosomie Y znajduje się gen odpowiedzialny za rozwój jąder i wytwarzanie męskiego hormonu płciowego - testosteronu.

Ponure prognozy opierały się na porównywaniu męskiego chromosomu Y z żeńskim X. Uważano, że kiedyś zawierały identyczna liczbę genów - tymczasem Y ma tylko 78 genów, podczas gdy X - około 800.

Teraz Jennifer Hughes z Whitehead Institute w Cambridge (stan Massachusetts, USA) porównując ludzki chromosom męski z chromosomami samców szympansów i rezusów doszła do wniosku, że chromosom Y już dawno przestał tracić geny - w ciągu ostatnich 25 mln lat ubył tylko jeden i - sądząc po badaniu szympansów - nie stało się to w ciągu ostatnich sześciu mln lat.

Wniosek? Może i genetycznie mężczyzna niewiele różni się od małpy, ale to dobrze rokuje na przyszłość.

Więcej: Nauka w Polsce PAP
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum