Namysłów: czy nietoperze zagrażają szpitalowi?

Autor: Nowa Trybuna Opolska/Rynek Zdrowia • • 09 marca 2020 13:04

Radny Julian Kruszyński apeluje o usunięcie nietoperzy z namysłowskiego szpitala. W jego opinii mogą one stanowić zagrożenie dla pacjentów Namysłowskiego Centrum Zdrowia (Opolskie).

Fot. USFWSmidwest/Flickr (CC BY 2.0)

W swoim apelu skierowanym do samorządu o NFZ wskazuje, że nietoperze są nosicielami groźnych wirusów, jak ebola, ospa, odra czy świnka, mimo, że same na te choroby nie zapadają. Materiałem zakaźnym są ich wydzieliny i odchody - tłumaczy. Dodaje, że pierwotnym źródłem obecnej pandemii koronawirusa były właśnie nietoperze.

Radny zaznacza, że najwyższe piętra w szpitalu zajmuje oddział położniczy z ginekologią oraz neonatologią i oddział chirurgiczny. - Na poddaszu są nietoperze, przez co fundujemy osłabionym pacjentom kontakt z bardzo groźnymi patogenami. Trzeba te ssaki jak najszybciej przenieść w bezpieczne zarówno dla zwierząt, jak i ludzi miejsce - pisze w apelu.

Starostwo uspokaja, że kilka lat temu zrealizowano unijny projekt poświęcony ochronie nietoperzy, w ramach którego przestrzeń zajmowaną przez nietoperze odizolowano od reszty szpitala.  

Więcej: nto.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum