Nagrodzeni za ratowanie ludzkiego życia...

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 lutego 2012 18:15

Ratownik morski, który uratował tonącą dziewczynę, i lekarz, który "kieruje się nie biurokracją a sumieniem", to m.in. laureaci nagród Fundacji im. Hanki Bożyk "Pogotowie ratunkowe - dlaczego nie zdążyło?", które wręczono w czwartek (9 lutego) w Warszawie.

Fundacja, która chce zachęcać do niesienia bezinteresownej pomocy w ratowaniu ludzkiego życia, przyznała w tym roku cztery równoważne nagrody w dwóch kategoriach: dla pracowników służby zdrowia i ratowników medycznych oraz dla ratujących przypadkowo ludzkie życie, m.in. mundurowych.

- Chcemy stworzyć ruch społeczny, którego celem będzie ochrona życia ludzkiego - mówił podczas uroczystości wręczenia wyróżnień prezes fundacji Paweł Bożyk.

Jednym z laureatów jest Ryszard Zborowski, młodszy aspirant policji w Rzepinie. W maju ub. roku uratował on kobietę przed nadjeżdżającym pociągiem.

Nagrodę otrzymał również strażak Damian Zawadzki, który wyciągnął mężczyznę z samochodu przygniecionego przez drzewo. W uzasadnieniu kapituła zaznaczyła, że narażając własne życie, "uchronił kierowcę rozbitego samochodu przed kalectwem, a nawet utratą życia".

Laureatem w kategorii pracowników zdrowia i ratowników medycznych został ordynator oddziału neurologicznego i udarowego w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym w Grudziądzu Robert Bonek. Doceniono go za to, że "kieruje się nie biurokracją a sumieniem".

Nagrodzono także 22-letniego ratownika morskiego Mateusza Waldka z Krynicy Morskiej, który uratował tonącą dziewczynę. Jak podkreślono, ocaliła ona życie tylko dzięki błyskawicznej akcji wykwalifikowanego ratownika. - Ratując życie, nie oczekuje się wdzięczności - powiedział Waldek.

Nagrodzeni otrzymali wygrawerowane na tę okazję mosiężne medale, dyplomy oraz czeki. Nagrody ufundowali donatorzy fundacji.W tym roku nie przyznano nagrody w trzeciej kategorii - dla pracowników mediów, popularyzujących przypadki ratowania ludzkiego życia. Fundacja im. Hanki Bożyk "Pogotowie ratunkowe - dlaczego nie zdążyło?" powstała w 2010 roku.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum