PAP/Rynek Zdrowia | 14-05-2013 19:11

Nagrody w konkursie im. prof. Zbigniewa Religi - rozdane

Lekarze Maciej Bagłaj, Piotr Kaliciński i Bohdan Maruszewski zostali we wtorek (14 maja) nagrodzeni w konkursie im. prof. Zbigniewa Religi. Trzem jednostkom nadano też tytuły Wzorcowej Placówki Służby Zdrowia. Nagrody przyznała po raz pierwszy Fundacja Dzieciom "Zdążyć z pomocą".

Fundacja nagrodziła lekarzy za "empatyczną postawę wobec pacjentów, ich szacunek i oddanie, które okazują chorym, nieustannie niosąc im pomoc".

Prof. Maciej Bagłaj jest chirurgiem i urologiem dziecięcym. Praktykuje w Klinice Chirurgii i Urologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Jest autorem ponad 140 publikacji naukowych oraz współautorem siedmiu podręczników z zakresu chirurgii i chirurgii dziecięcej.

Prof. Piotr Kaliciński to chirurg i transplantolog dziecięcy. Kieruje Kliniką Chirurgii Dziecięcej i Transplantologii Narządów w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Od 2006 r. jest przewodniczącym Krajowej Rady Transplantacyjnej przy ministrze zdrowia, a od 2008 r. - krajowym konsultantem w dziedzinie chirurgii dziecięcej.

Prof. Bohdan Maruszewski, kardiolog dziecięcy, jest kierownikiem Kliniki Kardiochirurgii w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka, współzałożycielem WOŚP i prezesem Klubu Kardiochirurgów Polskich.

Kapituła konkursu wyróżnienia przyznała: prof. Annie Latos-Bieleńskiej z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, dr. hab. Robertowi Śmigielowi z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, dr Barbarze Ujmie-Czapskiej z Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka we Wrocławiu oraz Ewie Urbanowicz z poradni rehabilitacyjnej dla dzieci z autyzmem i ich rodzin w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie otrzymało w konkursie tytuł Wzorcowej Placówki Służby Zdrowia. Ten sam tytuł nadano Uniwersyteckiemu Centrum Klinicznemu w Gdańsku - największemu i najnowocześniejszemu szpitalowi na Pomorzu i jednemu z największych szpitali klinicznych w Polsce. Trzecią uhonorowaną jednostką jest Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach.

Wyróżnienia otrzymały: Klinika Neurochirurgii w CZD w Warszawie, Klinika Pneumonologii i Mukowiscydozy w Rabce-Zdroju, Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach. Wyróżnienie "za wkład w rozwój kadr ratujących życie i zdrowie pacjenta" trafiło do Zespołu Medycznych Szkół Policealnych im. prof. Zbigniewa Religi w Siedlcach.

Nagrodami specjalnymi fundacja uhonorowała również osoby i fundacje, które "w szczególny sposób krzewią ideę i wypełniają misję prof. Zbigniewa Religi". Otrzymali je: m.in prof. Henryk Skarżyński, płk Mirosław Czechowski, dr Janusz Maria Dobrowolski.