PAP/Rynek Zdrowia | 23-11-2018 17:52

Nagrody dla kobiet kardiologów w setną rocznicę przyznania Polkom praw wyborczych

Z okazji 100-lecia uzyskania przez Polki praw wyborczych środowisko kardiologów prewencyjnych przyznano nagrody dla kobiet szczególnie zasłużonych w tej dziedzinie - poinformował PAP sekretarz Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego prof. Piotr Jankowski.

FOT. Fotolia

Wręczenie nagród odbyło się w piątek (23 listopada) w Krakowie w czasie ceremonii otwarcia konferencji "Kardiologia Prewencyjna 2018".

Jak przypomniał prof. Piotr Jankowski w 2018 r. Polska obchodzi 100. rocznicę odzyskania niepodległości, a jednocześnie obchodzimy 100. rocznicę przyznania praw wyborczych kobietom w Polsce. Specjalista zaznaczył, że Polki były jednymi z pierwszych kobiet w Europie, które politycznie zrównały się z mężczyznami.

W tym wyjątkowym dla Polski i Polek roku organizatorzy Konferencji "Kardiologia Prewencyjna" wyróżnili pięć kobiet kardiologów za osiągnięcia na polu profilaktyki chorób układu krążenia lub za wspieranie inicjatyw z tej dziedziny medycyny.

Za zrozumienie roli profilaktyki we współczesnym świecie nagrodzona została prof. Janina Stępińska, kardiolog klinicysta z Kliniki Intensywnej Terapii Kardiologicznej Instytutu Kardiologii w Warszawie. Za osiągnięcia naukowe w zakresie profilaktyki chorób układu krążenia nagrodzono prof. Kalinę Kawecką-Jaszcz z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, a za "wybitną działalność w zdrowiu publicznym" dr hab. Magdalenę Kwaśniewską, profesor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prof. Anna Jegier z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi została nagrodzona jako "wybitna kardiolog w Europie", a dr Katarzyna Mitręga ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu - jako talent w kardiologii prewencyjnej.

Wyróżnienie dla pięciu kobiet kardiologów ma nie tylko podkreślić ich rolę w rozwoju kardiologii w Polsce, ale także zachęcić inne osoby do włączenia się w pracę na rzecz zwalczania chorób serca w Polsce, podkreślili eksperci w informacji prasowej przesłanej PAP.