Nagrody Fundacji im. Hanki Bożyk - wręczone

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 lutego 2013 16:38

Strażak, który uratował tonącego wędkarza i mężczyzna, który ocalił dwoje dzieci z pożaru - to laureaci tegorocznej nagrody Fundacji im. Hanki Bożyk "Pogotowie Ratunkowe, dlaczego nie zdążyło?". W środę (13 lutego) Fundacja już po raz trzeci wręczyła nagrody za uratowanie życia.

Nagrody Fundacji im. Hanki Bożyk - wręczone

Nagrodzeni otrzymali mosiężne medale, dyplomy oraz czeki. Nagrody ufundowali donatorzy Fundacji.

Prezes Fundacji Paweł Bożyk przypomniał podczas uroczystości wręczenia nagrody, że jednym z celów działania Fundacji jest promowanie osób, które bezinteresownie ratują życie innych.

Laureat nagrody - pracownik techniczny jednego z warszawskich hoteli Grzegorz Rudnicki, uratował dwójkę małych dzieci z płonącego domu. Nagrodzono także strażaka Andrzeja Urbaniaka z Ochotniczej Straży Pożarnej z Rzeszowa, który uratował tonącego wędkarza. Nagrodę otrzymał też Witold Młot, starszy posterunkowy policji w Przemyślu: uratował z zamarzniętej rzeki dwóch chłopców, pod którymi załamał się lód.

W tym roku Fundacja przyznała też nagrodę pozaregulaminową. Jak powiedział członek kapituły Fundacji Zenon Wasilewski, "co prawda, Fundacja przyznaje nagrody za uratowanie ludzkiego życia, ale nie mogliśmy pozostać obojętni wobec bohaterskiej postawy pana Roberta".

Robert Boziński został nagrodzony za obywatelską postawę wobec chuliganów, którzy zakłócali porządek w jednym z częstochowskich autobusów. Boziński obezwładnił napastników, a kierowcy autobusu polecił pojechać na najbliższy komisariat policji. - Nie ma z nami pana Bozińskiego, bo nie wiemy, gdzie mieszka. Mamy nadzieję, że gdy media nagłośnią tę historię, pan Robert zgłosi się do nas po odbiór nagrody - powiedział PAP prezes Fundacji Paweł Bożyk.

Jak poinformował Bożyk, w tym roku Fundacja uzyskała status organizacji pożytku publicznego, co oznacza m.in., że będzie mogła otrzymywać jeden procent podatku dochodowego od osób fizycznych.

Fundacja, powstała w 2010 r., aby zachęcać do niesienia bezinteresownej pomocy w ratowaniu ludzkiego życia. Kandydaci do nagrody Fundacji zgłaszani są przez organizacje społeczne, związki zawodowe i osoby fizyczne z całego kraju. Po zweryfikowaniu prawdziwości zdarzenia 10-osobowa kapituła Fundacji wybiera przypadki o największym znaczeniu społecznym.

Fundacja założona została przez Pawła Bożyka po śmierci jego żony, Hanki. Kobieta zmarła, ponieważ pogotowie odmówiło wysłania karetki.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum