Nagroda za zasługi w ratownictwie Animus Fortis. Do 20 lutego można zgłaszać kandydatów

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP21 stycznia 2022 15:00

20 lutego mija termin zgłaszania kandydatur do nagrody Animus Fortis (Mężny Duch). Nagroda jest przyznawana w dwóch kategoriach - indywidualnej i instytucjonalnej.

Nagroda za zasługi w ratownictwie Animus Fortis. Do 20 lutego można zgłaszać kandydatów
Nagrodą jest statuetka będąca miniaturą projektu "pomnika Sanitariusza". Fot. Arch. PTWP
  • Nagrodę Animus Fortis (Mężny Duch), ustanowiło kierownictwo Wojskowego Instytutu Medycznego
  • Kandydatów do nagrody można zgłaszać do 20 lutego do dyrektora Wojskowego Instytutu Medycznego
  • Wyróżnienie zostało po raz pierwszy przyznane w 2018 roku. Z kolei tegoroczna edycja zostanie zwieńczone wręczeniem nagród w marcu podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach

Nagroda dla ratujących życie

Nagrodą jest statuetka będąca miniaturą projektu "pomnika Sanitariusza". Prace nad budową tego pomnika, upamiętniającego medyków poległych za ojczyznę - nie tylko w czasie I wojny światowej, wojny bolszewickiej w 1920 r., ale także powstań narodowowyzwoleńczych i walk w czasach napoleońskich - zainicjowano w 1927 r.

Monument zamówiono u prof. Edwarda Wittiga, znanego ówczesnego rzeźbiarza, autora m.in. warszawskich pomników Lotnika i Juliusza Słowackiego. Pieniądze pozyskiwano z dobrowolnych składek medyków cywilnych i wojskowych. Projekt przerwała II wojna światowa.

Nagrodę Animus Fortis (Mężny Duch), ustanowiło kierownictwo Wojskowego Instytutu Medycznego. Po raz pierwszy wyróżnienie przyznano w 2018 roku. Tegoroczna edycja jest piątą, a wręczenie nagród odbędzie się w marcu podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach.

Kategorie nagrody i ważne informacje

Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach. Za osobiste męstwo - dla osoby, która w roku poprzedzającym przyznanie nagrody wyróżniła się w znaczący sposób w akcji ratowniczej. Laureatem może zostać osoba pełniąca służbę bądź zatrudniona w instytucji realizującej zadania ratownicze, np. w wojsku, policji, straży pożarnej, służbie zdrowia, WOPR, TOPR czy GOPR.

Wyróżnienie otrzymać będą mogli także przedstawiciele instytucji, które znacząco wpłynęły na pozytywne zmiany pozwalające skuteczniej ratować ludzkie życie.

Kandydatów do nagrody mogą zgłaszać osoby oraz instytucje w formie pisemnego wniosku kierowanego do dyrektora Wojskowego Instytutu Medycznego w terminie do 20 lutego 2022 r. na adres e-mail dyrekcja@wim.mil.pl lub na adres korespondencyjny Instytutu: 04-141 Warszawa, ul. Szaserów 128 z dopiskiem "Konkurs Animus Fortis 2021".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum