Nagroda za biżuterię, która wspiera pracę nadgarstka

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 stycznia 2018 12:32

Biżuteria Miko+ łączy funkcję estetyczną z działaniami wspierającymi pracę nadgarstka. To projekt absolwentek poznańskiej School of Form, który powstał w ramach pracy dyplomowej. Biżuteria dostała główną nagrodę na Global Grad Show w Dubaju.

Biżuteria łączy funkcję estetyczną z działaniami wspierającymi pracę nadgarstka. Fot. Shutterstock

Ewa Dulcet i Martyna Świerczyńska, absolwentki School of Form Uniwersytetu SWPS, otrzymały nagrodę główną Progress Prize na Global Grad Show w Dubaju. Ich pracę doceniono wśród aż 200 projektów zgłoszonych przez uczelnie z 43 krajów. Wartość przyznanej po raz pierwszy w historii Global Grad Show nagrody to 10 tysięcy dolarów. Projektantki opracowały 6 sztuk biżuterii.

- Każdy z tych obiektów działa w trochę inny sposób, ale wszystkie oparte są na wspomaganiu nadgarstka i mięśni - wyjaśnia Martyna Świerczyńska. Ewa Dulcet dodaje: - Połączyłyśmy funkcję estetyczną biżuterii z funkcją fizjoterapeutyczną.

Ewa Dulcet opowiada, że tematem zainteresowała się, kiedy zaczęła cierpieć na ból nadgarstków. Okazało się, że to obecnie częsta przypadłość - ma to związek z tym, że dużo czasu spędzamy przed komputerem, korzystając np. z myszki. W takich schorzeniach pomóc może fizjoterapia i noszenie ortezy.

- Bardzo często kobiety - to one stały się grupą docelową - wstydzą się nosić ortezy, bo wskazują one na niesprawność ciała - opowiada jednak Ewa Dulcet. Wyjaśnia, że biżuteria Miko+ wprawdzie nie zastępuje leczenia fizjoterapeutycznego ani ortezy, ale jest wsparciem dla nadgarstka i przypomina o ćwiczeniach.

Martyna Świerczyńska wyjaśnia, jak działa jeden z obiektów - bransoletka z półkulistym oczkiem. - W czasie pracy przy komputerze problem pojawia się ze stałą nieprawidłową pozycją ręki. Ten obiekt, który jest półokrągły, wymusza pracę mięśni, by działały w bardziej równomierny sposób - mówi. 

Z kolei inne obiekty - m.in. pierścionek - mają okrągłe ruchome płaszczyzny, które można wykorzystać do masażu. - Kobiety mają tendencję do bawienia się biżuterią. Postanowiłyśmy wykorzystać ten fakt. To pomaga w masowaniu, sprawia, że masaż jest bardziej dogłębny - zaznacza Świerczyńska.

Biżuteria Miko+ zaprojektowana została przy współpracy z fizjoterapeutą. Wykonana jest za pomocą tradycyjnej techniki złotniczej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum