Nagroda dla działających na rzecz osób z mózgowym porażeniem dziecięcym

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 października 2015 11:54

Radomskie Stowarzyszenie Budujemy Przystań, działające na rzecz z osób z mózgowym porażeniem dziecięcym, otrzymało w niedzielę (18 października) nagrodę Viventi Caritate, czyli Żyjącemu Miłością. Wyróżnienie to po raz jedenasty przyznał Fundusz im. bp. Jana Chrapka.

Nagroda dla działających na rzecz osób z mózgowym porażeniem dziecięcym
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W niedzielę (18 października) przypadła czternasta rocznica śmierci tragicznie zmarłego ordynariusza diecezji radomskiej bp. Jana Chrapka. Tradycyjnie w tym dniu wręczana jest nagroda Viventi Caritate.

- Poprzez nagrodę Viventi Cartiate chcemy nie tylko pamiętać biskupa Jana, ale również dostrzec i postawić za wzór tych ludzi czy instytucje, które podejmują cierpliwe, systematyczne, czasem heroiczne wysiłki, by przestrzeń życia wypełnić dobrem, dla których pasja, akt woli, by pójść ku innym i oddać się im jest najistotniejszym sensem życia - mówił podczas uroczystości wręczania nagrody jeden z założycieli Funduszu, Zbigniew Miazga.

Laureat tegorocznej nagrody Viventi Caritate - Stowarzyszenie Budujemy Przystań - od 2011 r. aktywie działa w Radomiu na rzecz niepełnosprawnych dzieci i młodzieży z mózgowym porażeniem dziecięcym. Od trzech lat prowadzi szkołę, wspiera rodziny dotknięte niepełnosprawnością swoich dzieci.

Nagroda Viventi Caritate jest przyznawana osobom i instytucjom, które w sposób szczególny wykazują się aktywnością na polu działalności charytatywnej, społecznej, kulturalnej czy wychowawczej. Zwycięzcę wybiera kapituła Funduszu im. bp. Jana Chrapka pod przewodnictwem ordynariusza diecezji radomskiej bp. Henryka Tomasika.

Nazwa nagrody nawiązuje do słów biskupa Chrapka: "Dzielmy się miłością, aby otaczający nas świat ludzi wszelako potrzebujących stał się piękniejszym i bardziej braterskim, a dobro wspólne mogło być nie tylko bronione, ale także wzbogacone naszą odpowiedzialną troską inspirowaną wrażliwością serca kształtowanego Ewangelią".

Jan Chrapek (1948-2001)- biskup pomocniczy drohiczyński w latach (1992-1994), biskup pomocniczy toruński w latach 1994-1999, biskup diecezjalny radomski w latach 1999-2001. Był członkiem Kolegium Konsultorów Papieskiej Rady ds. Środków Masowego Przekazu oraz redaktorem naczelnym miesięcznika "Powściągliwość i Praca".

Biskup Chrapek zginął 18 października 2001 roku w wypadku samochodowym w Starych Sieklukach niedaleko Radomia. Jako biskup radomski był inicjatorem wielu charytatywnych przedsięwzięć: jadłodajni dla ubogich, banku żywności, badań mammograficznych wykonywanych mammobusie, który docierał do najdalszych zakątków diecezji.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze