Nagroda dla bohatera z SOR-u. "To człowiek od zadań specjalnych"

Autor: oprac. SzB • Źródło: USK Wrocław, Rynek Zdrowia21 listopada 2022 18:30

Dr n. med. Janusz Sokołowski, kierujący Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym USK we Wrocławiu, otrzymał nagrodę im. prof. Józefa Dudka za integrację środowiska akademickiego. Była to decyzja Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola.

Nagroda dla bohatera z SOR-u.  "To człowiek od zadań specjalnych"
Nagroda dla bohatera z SOR-u. Fot. Tomasz Walów/USK/UMW
  • Dr n. med. Janusz Sokołowski otrzymał nagrodę im. prof. Józefa Dudka
  • W uzasadnieniu uchwały o jej przyznaniu doceniono przede wszystkim działania laureata, podejmowane w czasie pandemii koronawirusa
  • – To człowiek do zadań specjalnych, sprawdzający się w kryzysowych warunkach – mówił podczas laudacji prof. Piotr Ponikowski, rektor UMW

Cichy bohater z SOR-u we Wrocławiu nagrodzony

Dr n. med. Janusz Sokołowski, który kieruje Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, otrzymał nagrodę im. prof. Józefa Dudka za integrację środowiska akademickiego.

W laudacji, podczas uroczystości wręczania nagrody, która odbyła się w ramach obchodów Święta Nauki Wrocławskiej, prof. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu podkreślił, że dr Sokołowski to cichy bohater, który jak mało kto zasługuje, by stanąć w świetle jupiterów.

W uzasadnieniu uchwały o przyznaniu nagrody dr Sokołowskiemu doceniono przede wszystkim jego działania w czasie pandemii koronawirusa jako lekarza kierującego SOR-em, kierownika Katedry i Kliniki Medycyny Ratunkowej UMW oraz szefa Szpitala Tymczasowego przy ul. Rakietowej.

– To człowiek do zadań specjalnych, sprawdzający się w kryzysowych warunkach – mówił podczas laudacji rektor UMW. – Nie zobaczą państwo twarzy doktora Sokołowskiego na czołówkach gazet ani na ekranach telewizorów. To człowiek czynu.

Ostatni akapit uzasadnienia brzmiał natomiast: "za wzbudzającą najwyższy szacunek, uznanie i podziw, pełną oddania, empatii i zaangażowania służbę drugiemu człowiekowi w trudnej pandemicznej rzeczywistości". 

"Wyraz uznania dla całego zespołu współpracowników"

– Nagroda, którą otrzymuję, jest także wyrazem uznania dla całego zespołu współpracowników z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, którzy stanowili trzon kadry Szpitala Tymczasowego. Bardzo ważne, że w zespole znaleźli się także studenci, którzy mieli możliwość przeżycia doświadczenia, którego już nigdy nie będą w stanie doświadczyć. Siłę do pracy daje nam wiara i rodzina, która zawsze mnie wspiera, bardzo im za to dziękuję – powiedział laureat. 

Dr Sokołowski jest związany z uczelnią od 2003 roku. Pięć lat później zdobył specjalizację w zakresie medycyny ratunkowej. Od kilku lat jest lekarzem kierującym Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ul. Borowskiej we Wrocławiu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum