×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Nagroda dla Owsiaka: m.in. za pomoc w rozwoju polskiej medycyny

Autor: PAP/Rynek Zdrowia21 października 2013 14:30

Jerzy Owsiak odebrał w poniedziałek (21 października) Medal Szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. Nagrodę przyznano mu za wieloletnią działalność społeczną i charytatywną oraz aktywną pomoc w rozwoju polskiej medycyny.

Nagroda dla Owsiaka: m.in. za pomoc w rozwoju polskiej medycyny
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Medal wręczono Owsiakowi pierwszego dnia XIII Szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla, który rozpoczął się w poniedziałek w Warszawie. 

Laudację wygłosił prof. Mohammad Yunus (twórca systemu mikrokredytów z Bangladeszu, Nobel z 2006 r.). - Jerzy Owsiak jest naprawdę niesamowitym człowiekiem, który wyciągnął rękę do młodych ludzi, osiągnął niebywałe sukcesy, bezinteresownie służąc społeczeństwu, zebrał mnóstwo pieniędzy na cele medyczne, dla dzieci - mówił Yunus. 

- Dziękuję bardzo, że z tak niebywałych rąk otrzymałem tę statuetkę - powiedział Owsiak, odbierając nagrodę. Podkreślił, że prof. Yunus jest człowiekiem, który go inspirował swoim działaniem - będąc w Indiach, widział efekty jego pracy. 

Podziękował też Lechowi Wałęsie za możliwość spotkania się z noblistami w Warszawie, a także Sharon Stone, która uczestniczy w Szczycie Noblistów. Poinformował, że zaprosił ją, a także Yunusa do udziału w Przystanku Woodstock. - Myślę, że jest to dobry pomysł, ponieważ jest to miejsce dla ludzi z wizją - dodał. - Pan prezydent Wałęsa już był, teraz pana kolej - powiedział do Yunusa. 

- Moi drodzy, zwłaszcza mówię do ludzi młodych duchem, bo wszyscy czujemy się młodzi duchem, walczmy o to, żeby ten świat był lepszy, myślmy o tym, aby ten świat był pełen muzyki, pełen przyjaźni, ciepła, odpychajmy przepowiadaczy złej pogody. Róbmy wszystko, żebyśmy się przyjaźnili, żebyśmy się kochali. Na naszych oczach pękły granice, na naszych oczach działy się rzeczy tak niezwykłe, że łapmy te chwile cały czas. Jak mówi Jurek Owsiak - do końca świata i o jeden dzień dłużej! - zachęcał Owsiak. 

Później, podczas konferencji prasowej Owsiak podkreślał, że jest bardzo dumny z nagrody. Zaznaczył też, że traktuje ją jako nagrodę dla całej Fundacji WOŚP, dla całego zespołu. - To jest niesamowite wsparcie dla nas - zaznaczył. - Ta statuetka jest dowodem na to, że coraz bardziej świat może o nas usłyszeć, może brać z nas przykład - dodał. 

Jerzy Owsiak, założyciel i prezes zarządu Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, urodził się 6 października 1953 r. w Gdańsku. Jest głównym pomysłodawcą i realizatorem corocznego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a także twórcą jednego z największych festiwali w Europie - Przystanku Woodstock. 

Założona przez niego fundacja już od ponad 20 lat zmienia oblicze polskiej medycyny; jak informuje, w tym czasie wyposażyła szpitale w ponad 20 tys. nowoczesnych urządzeń medycznych o wartości blisko 140 mln dolarów. Od 1993 r. rokrocznie fundacja organizuje zbiórkę na konkretny, wcześniej wytyczony medyczny cel. Zawsze gra na początku stycznia, angażując do współpracy tysiące wolontariuszy i zachęcając do ofiarności miliony Polaków. W styczniu WOŚP zagra po raz 22.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze