Nadmorskie kurorty z pamiątkami w postaci... dopalaczy

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 16 lipca 2009 09:40

Stoiska z dopalaczami pojawiły się w kilku nadmorskich miejscowościach. Namiot z takim

Władze Świnoujścia wydając zezwolenie na „sprzedaż artykułów kolekcjonerskich i własnych pamiątek” nie przypuszczały, że pod tak określoną działalnością kryje się sprzedaż dopalaczy. W podobnej są Międzyzdroje, gmina Rewal, Mielno i Kołobrzeg.

Bo dopalacze, to teoretycznie „artykuły kolekcjonerskie” (tak zostały zarejestrowane). Problem w tym, że żaden z ich składników nie jest zabroniony polskim prawem, jednak lekarze nie mają wątpliwości, że działają tak samo jak narkotyki.

Poznańskiej firmie Dr. Chaos, która handluje „artykułami kolekcjonerskimi” w Świnoujściu, już wypowiedziano umowę. Niestety, jej właściciel do tej pory nie odebrał pisma, a zezwolenie na handel ma do 31 lipca. W Międzyzdrojach sprawa jest bardziej skomplikowana, bo namiot tej samej firmy stoi na prywatnym terenie.

– Wysłaliśmy tam nasz patrol straży miejskiej, ale nie może ona wejść na prywatny teren – mówi sekretarz gminy Henryk Nogala. - Na razie nie wiemy, co z tym zrobić. Szukamy jakiegoś rozwiązania, bo nie chcemy takiego towaru w Międzyzdrojach.

Robert Karelus, rzecznik prezydenta Świnoujścia, chce, aby w przyszłości ustrzec się przed takimi sytuacjami, żeby w zawieranych umowach ze sprzedawcami znalazła się klauzula, która mówi, że jeśli ktoś będzie handlował „dopalaczami” to zostanie ona rozwiązana ze skutkiem natychmiastowym.

Przedstawiciele firmy sprzedającej dopalacze nie rozmawiają z mediami. W ich imieniu komentarza udziela rzecznik prasowy głównego dystrybutora dopalaczy w Polsce z Rancard Trading LTD - Piotr Domański:

– Sprzedaż dopalaczy odbywa się w ramach obowiązującego w Polsce prawa, które nie reguluje ich dystrybucji na terenie kraju. Produkty są legalne, jednak nie można ich oferować jako artykuły spożywcze. Firma popiera uregulowanie przepisów dotyczących ich sprzedaży, sama natomiast wprowadziła zakaz ich handlu nieletnim.

Domański dodał, że w Polsce istnieje ok. 50 sklepów z dopalaczami i te nad morzem nie są wyjątkiem w prawie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum