Nadmiarowe zgony. Polska wysoko w tabeli Światowej Organizacji Zdrowia

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/WHO/NYT31 maja 2022 17:30

Według danych opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia podczas pandemii odnotowano znacznie więcej zgonów powyżej normalnego poziomu.  W czołówce duże kraje w tej samej grupie dochodowej (uznane przez WHO za tzw. bogate): Chile, Czechy, Polska i Rumunia.

Nadmiarowe zgony. Polska wysoko w tabeli Światowej Organizacji Zdrowia
  • Zgony w USA były o 15 procent wyższe od normy
  • Liczbę tę przewyższają tylko cztery inne duże kraje w tej samej grupie dochodowej: Chile, Czechy, Polska i Rumunia
  • W Polsce  wg Światowej Organizacji Zdrowia w badanym okresie odnotowano 20 proc. nadmiarowych zgonów
  • Liczby zwane ponadmiarowymi zgonami mierzą różnicę między liczbą osób, które zmarły w 2020 i 2021 r., a liczbą zgonów osób, których można by oczekiwać w tym czasie, gdyby nie było pandemii koronawirusa
  • W analizie WHO uwzględniono tylko kraje z populacją większą niż 10 milionów. Dane o dochodach krajów pochodzą z Atlasu Banku Światowego

Kraje bogatsze radziły sobie lepiej

Na całym świecie wiele biedniejszych i rozwijających się krajów radziło sobie gorzej niż najbogatsze, ale liczba zgonów w Stanach Zjednoczonych wzrosła nawet bardziej niż w kilku krajach o znacznie mniejszych zasobach, w tym w Argentynie i na Filipinach.

W czasie pandemii bogate kraje miały dostęp do większej części środków ratujących życie: szczepionki, leki przeciwwirusowe, maski i zestawy testowe. Łatwiej było im też zarządzać w kryzysie.

Niektóre kraje miały większe trudności niż inne, aby dokładnie policzyć zgony związane z pandemią, co obrazują liczby WHO. Globalna liczba ofiar jest ponad dwukrotnie wyższa od liczby zgonów spowodowanych przez COVID-19 zgłoszonych w oficjalnych obliczeniach rządowych poszczególnych krajów.

Ze statystyk WHO  wynika, że na całym świecie w ciągu pierwszych dwóch lat pandemii zmarło około 13 procent więcej ludzi– ​​czyli więcej o 15 milionów osób, w Polsce: 158 tys. osób. "Opierając się na naszym modelowaniu, oszacowany przedział 95% dla globalnej nadmiernej śmiertelności w latach 2020-2021 wynosi 13,3-16,6 mln" - podała WHO.

- Ostatnie szacunki WHO są tym, co wielu naukowców twierdzi, że jest jak dotąd najbardziej wiarygodnym miernikiem całkowitego wpływu pandemii na populację - napisał New York Times.

Liczby zwane ponadmiarowymi zgonami mierzą różnicę między liczbą osób, które zmarły w 2020 i 2021 r., a liczbą zgonów osób, których można by oczekiwać w tym czasie, gdyby nie było pandemii koronawirusa. Należą do nich osoby, które zmarły z powodu Covid-19 bez testów, a także z powodu innych chorób, którym można było zapobiec, gdy szpitale były przepełnione pacjentami z wirusami.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum