Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia | 08-01-2019 20:39

Nadmiar bodźców wywołuje stres u osób z autyzmem. Można temu zaradzić

Agresywne reklamy, głośne komunikaty i migające ekrany to dla osoby dotkniętej autyzmem czy zaburzeniami z jego spektrum bodźce, które mogą przestraszyć i spowodować silny stres. Aby go ograniczyć, coraz więcej sklepów wprowadza strefy ciszy - podaje Rzeczpospolita.

FOT. Fotolia; zdjęcie ilustracyjne

Takie działania, jako jedne z pierwszych, wprowadzono w 194 sklepach jednej sieci handlowych w  Irlandii i Irlandii Północnej. Raz w tygodniu, we wtorek od godz. 18 do 20 funkcjonują tam tzw. ciche godziny. Kierownicy sklepów wyciszają muzykę i przytłumiają światła, a kasjerzy przestają ze sobą rozmawiać. Osoby ze spektrum autyzmu mogą w spokoju zrobić zakupy, bez narażenia na nadmiar bodźców. Podobne udogodnienia firma chce wprowadzić w innych krajach europejskich - pisze Rzeczpospolita.

W Polsce niedawno, bo pod koniec ubiegłego roku z podobną inicjatywą wystąpiła Galeria Katowicka. Otworzyła pomalowany na spokojne barwy i wyposażony w proste, wygodne sprzęty "Pokój Wyciszeń", przeznaczony dla osób, które ze względu na swój stan zdrowia wymagają czasowego odreagowania napięć.

Więcej: www.rp.pl