Nadchodzą mrozy i śnieżyce: MSWiA apeluje o pomoc potrzebującym

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 stycznia 2016 17:57

Jak ostrzegają synoptycy, do Polski wraca typowo zimowa aura. Już w weekend temperatura może spaść w ciągu dnia do minus 6 stopni Celsjusza. Synoptycy ostrzegają też przed silnym wiatrem powodującym lokalnie zawieje i zamiecie śnieżne.

MSWiA apeluje o pomoc potrzebującym w czasie nadchodzących mrozów Fot. Archiwum RZ

MSWiA przypomina, że aż 72 osoby zmarły od listopada 2015 r. z powodu wychłodzenia organizmu. Od września ub.r. 29 osób śmiertelnie zatruło się czadem. Dlatego Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz służby podległe apelują o rozwagę, ostrożność i reagowanie na los tych, którzy potrzebują pomocy.

Każdego roku w okresie jesienno-zimowym odnotowuje się przypadki zgonów, których przyczyną jest ujemna temperatura powietrza, a w konsekwencji nadmierne wychłodzenie organizmu.

Policjanci każdego roku wraz z nadejściem chłodniejszych nocy patrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne. To one są głównie narażone na utratę zdrowia lub życia na skutek wychłodzenia. Problem ten dotyka także osoby starsze, samotne, które mają trudność z radzeniem sobie w codziennych czynnościach i zadbaniem o zapewnienie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach. Jedną z częstszych przyczyn zamarznięć jest również alkohol, który daje złudne uczucie ciepła. W rzeczywistości jednak w stanie upojenia organizm wychładza się znacznie szybciej.

Jak dotąd najtragiczniejszym dniem w tym roku była niedziela 3 stycznia. Wtedy z powodu wychłodzenia zmarło aż 12 osób. "Pamiętajmy, aby nie przechodzić obojętnie wobec potrzebujących. Informujmy odpowiednie służby zawsze, gdy potrzebna jest pomoc. Dzwoniąc na numery alarmowe: 997 lub 112 możemy uratować komuś życie" - przypomina MSWiA.

"Zimą podczas dogrzewania domów i mieszkań dochodzi również do zatruć tlenkiem węgla. Straż pożarna od początku okresu grzewczego prosi o większą rozwagę przy ogrzewaniu mieszkań i częstsze sprawdzanie stanu pieców oraz przewodów kominowych. Pamiętajmy, aby nie zatykać, ani nie zaklejać przewodów wentylacyjnych. Pamiętajmy także, że tlenek węgla, potocznie zwany czadem, jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia" - komunikuje resort.

"Aby zapobiec zatruciom tlenkiem czadu możemy zainstalować w domu lub mieszkaniu czujniki tlenku węgla. Zaalarmują nas w przypadku wystąpienia zagrożenia, dzięki czemu możemy uniknąć tragedii. Od września 2015 roku strażacy odnotowali już przeszło 2 tys. zdarzeń z udziałem tlenku węgla. Ponad tysiąc osób uległo podtruciu tą niebezpieczną substancją, a 29 osób zmarło z tego powodu" - dodaje MSWiA w komunikacie.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum