Naczelna Prokuratura Wojskowa: nie ma czarnej skrzynki, która nagrała "krzyk przerażenia"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 kwietnia 2010 14:36

Rzecznik Naczelnej Prokuratury Wojskowej zaprzecza istnieniu tzw. czarnej skrzynki, która nagrałaby głosy pasażerów prezydenckiego samolotu tuż przed katastrofą.

„Dziennik Gazeta Prawna” napisał 19 kwietnia, że prokuratorzy odsłuchujący nagrania zarejestrowane przez czarne skrzynki mieli usłyszeć „krzyki przerażenia” pasażerów. Gazeta powołała się na „jednego z wojskowych prokuratorów”.

Płk Zbigniew Rzepa, rzecznik Naczelnej Prokuratury Wojskowej, który przebywa obecnie w Moskwie, nie ma pojęcia, kto mógł udzielić dziennikarzom podobnych informacji, ponieważ nikt z prokuratorów nie rozmawiał na ten temat z mediami.

Jak wyjaśnił, czarne skrzynki to dwa rejestratory, z których jeden zapisuje parametry lotu, a drugi rozmowy w kokpicie pilotów. Obecnie trwa odczytywanie i analiza zapisów z obu źródeł.

Płk Rzepa podkreślił, że na razie trzeba się wstrzymać z wnioskami i spekulacjami. Dodał, że więcej informacji pojawi się po powrocie z Rosji naczelnego prokuratora wojskowego, płk. Krzysztofa Parulskiego.

Tymczasem NPW poinformowała, że „zakończyło się już wykonywanie czynności procesowych na miejscu katastrofy z 10 kwietnia 2010 r., a zebrane szczątki samolotu Tu-154 M o numerze 101 zostały przetransportowane na płytę lotniska Siewiernyj w Smoleńsku, gdzie ułożono je w skali rzeczywistej”. Nad szczątkami samolotu podjęła prace podkomisja techniczna Międzynarodowej Komisji Lotniczej.

Podano także, że m.in., że „Minister Sprawiedliwości oraz Prokurator Generalny RP wystąpili do strony rosyjskiej o przekazanie polskiej prokuraturze w ramach pomocy prawnej dokumentów rzeczowych dotyczących zapisów wymienionych rejestratorów (tzw. czarnych skrzynek) znalezionych na miejscu katastrofy”.

15 kwietnia prokurator generalny Andrzej Seremet mówił, że w kilku ostatnich sekundach „piloci wiedzieli, że się rozbiją”. Zapowiedział, że zapis rozmów z czarnych skrzynek zostanie ujawniony; upublicznione nie zostaną tylko „treści intymne”.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum