Nachod: tam też jest okno życia

Autor: Gazeta Wrocławska/Rynek Zdrowia • • 09 czerwca 2009 09:47

Okna życia, w którym można zostawić dziecko, pozostając zupełnie anonimowym, działają z reguły w dużych miastach, w Krakowie, Warszawie. Od lutego działa również w przygranicznym Nachodzie w Czechach, położonym zaledwie 5 km od polsko-czeskiego przejścia granicznego w Kudowie. Mogą z niego korzystać również Polki.

- Przyjmujemy każde dziecko, bez względu na jego narodowość - wyjaśnia Lukas Holub z administracji szpitala w Nachodzie.

Okno życia zostało celowo umieszczone w budynku szpitala z oddziałem neonatologicznym i pediatrycznym. Nie obejmuje go monitoring, dlatego matki mogą oddać noworodka zupełnie anonimowo. Pozostawiony maluch dostanie czeskie obywatelstwo i trafi do adopcji. Teraz w Czechach działa 25 takich punktów.

- Częste informacje o porzuconych dzieciach potwierdzają, że okna życia to bardzo dobry pomysł - mówi psycholog Jerzy Herberger.

Dlatego takie okno jesienią ma być otwarte też w Legnicy. W czwartek podczas uroczystości Bożego Ciała we wszystkich legnickich kościołach będą zbierane pieniądze na ten cel. Okno życia planują też utworzyć we Wrocławiu, w budynku dawnego szpitala przy ul. Rydygiera, gdzie siostry boromeuszki z Trzebnicy prowadzą ośrodek opiekuńczo-leczniczy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum