Na zaproszenie MZ uczniowie odwiedzili Centra Symulacji Medycznej

Autor: MZ/Rynek Zdrowia • • 02 kwietnia 2019 11:00

Na zaproszenie Ministerstwa Zdrowia uczniowie z 10 szkół średnich zobaczyli z bliska Centra Symulacji Medycznej (CSM). Odwiedzili CSM w Łodzi, Białymstoku, Poznaniu, Zabrzu i Lublinie.

Na zaproszenie MZ uczniowie odwiedzili Centra Symulacji Medycznej
Uczniowie odwiedzili Centra Symulacji Medycznej. Fot. MZ

Są to miejsca wyjątkowe pod kątem warunków kształcenia przyszłych kadr medycznych. Nowocześnie wyposażone sale i pracownie wspomagane przez systemy komputerowe stwarzają możliwość wyeliminowania błędów na etapie nauki - podkreśla w komunikacie MZ i dodaje, że w takich warunkach kształcą się przyszli lekarze i pielęgniarki, a uczniowie mogli przekonać się, jak wygląda wykorzystanie wiedzy podręcznikowej podczas praktycznego treningu.

Szczególne wrażenie na uczniach wywarły zajęcia z fantomami. Manekiny medyczne potrafią doskonale naśladować różne objawy i zachowania ludzi. Oddychają, płaczą, nawet krwawią. Podłączona do nich nowoczesna aparatura diagnostyczna obrazuje taki sam stan, jak u żywego człowieka. Dzięki temu uczniowie mogli wykonać nawet najbardziej skomplikowane zabiegi medyczne, powtórzyć je, a nawet zobaczyć film z przeprowadzonej symulacji.

Przy okazji MZ przypomniało, że na utworzenie CSM z Funduszy Europejskich przeznaczono ok. 265 mln zł. Obecnie funkcjonuje w kraju 12 takich miejsc, a kolejne powstaną w najbliższym czasie.

Czytaj: gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum