Na stronie KIF aktorzy promują samodzielną rehabilitację pacjentów po COVID-19

Autor: pwx/Rynek Zdrowia • • 15 lutego 2021 15:44

Na filmie Katarzyna Zielińska-Jaworska i Mirosław Zbrojewicz pokazują ćwiczenia oraz przedstawiają zalecenia i wskazówki do samodzielnej rehabilitacji po przebyciu COVID-19.

Na stronie KIF aktorzy promują samodzielną rehabilitację pacjentów po COVID-19
Filmowy poradnik dostosowany dla polskich pacjentów przez ekspertów Krajowej Izby Fizjoterapeutów. Fot. strona KIF

Poradnik do samodzielnej rehabilitacji po przebyciu choroby związanej z COVID-19 to zbiór ćwiczeń i wskazówek dla wszystkich pacjentów, którzy mają za sobą zakażenie koronawirusem.

Poradnik w formie wideo został podzielony na trzy filmy. Pierwszy z nich dotyczy technik oddychania i pozycji łagodzących duszność. W drugim filmie przedstawione są ćwiczenia poprawiające sprawność pacjenta.W trzecim są zaś wskazówki, jak radzić sobie z codziennymi aktywnościami.

Jest to materiał przygotowany przez Biuro Regionalne WHO dla Europy, przetłumaczony i dostosowany dla polskich pacjentów przez ekspertów Krajowej Izby Fizjoterapeutów. Przed rozpoczęciem nagrania odbyło się także kilka merytorycznych konsultacji online z przedstawicielami WHO.

W nagraniach wzięli udział profesjonalni aktorzy:

Katarzyna Zielińska-Jaworska - aktorka teatralna i filmowa, znana m.in. z seriali (np. „BrzydUla”, „W głębi lasu”, „Diagnoza” czy „M jak miłość”) i filmów („Jesteś Bogiem”, „Pręgi” czy filmy Marka Koterskiego);
Mirosław Zbrojewicz - niezwykle popularny aktor, znany z wielu ról tzw. „twardych facetów” w filmach i serialach sensacyjnych, ale także komediowych, na czele ze słynną rolą Gruchy z „Chłopaki nie płaczą”.

- Zależało nam na doborze aktorów reprezentujących różne generacje pacjentów. COVID-19 jest niestety chorobą wyjątkowo “demokratyczną”, atakuje osoby w różnym wieku. Chcemy dotrzeć z zaleceniami do wszystkich ozdrowieńców, stąd decyzja, aby ćwiczenia i wskazówki prezentowały osoby znane z ekranu czy sceny teatralnej  - mówi Wojciech Komosa, kierownik działu komunikacji i marketingu KIF.

Filmy są dostępne na stronie Krajowej Izby Fizjoterapeutów

Poradnik „Wsparcie w samodzielnej rehabilitacji po przebyciu choroby związanej z COVID-19” przedstawia podstawowe ćwiczenia oraz porady dla osób dorosłych, które doświadczyły poważnego pogorszenia stanu zdrowia po zakażeniu COVID-19.

- Zebrane w nim informacje mają wspomóc samodzielny powrót do pełnej sprawności, a także uczulić na niepokojące, nawracające objawy. Należy oczywiście pamiętać, że nie zastąpią one indywidualnie dobranego programu ćwiczeń – dlatego tak ważny jest bezpośredni kontakt z fizjoterapeutą – dodaje Weronika Krzepkowska, fizjoterapeutka, odpowiadająca w KIF za kontakty z WHO i inicjatorka współpracy w zakresie poradnika.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze