Od 1 listopada zaostrzenie obostrzeń. Na narty do Austrii tylko z paszportem covidowym

Autor: oprac. MP • Źródło: PAP26 października 2021 19:00

Od 1 listopada w Austrii obowiązywać będą nowe obostrzenia covidowe. Zmiany dotyczą miejsc pracy, stoków narciarski, a także gastronomii. Bez paszportu covidowego się nie obejdzie.

Od 1 listopada w Austria zmienia obostrzenia covidowe. Na stokach narciarski wymagany paszport covidowy Fot. Shutterstock
  • Na narty w Alpy tylko z paszportem covidowym. Od 1 listopada Austria zmienia obostrzenia covidowe
  • Nowe zasady obowiązywać będą w miejscach pracy, na stokach narciarskich i w gastronomii
  • Potrzebny będzie paszport covidowy, aktualny test lub zaświadczenie o przebyciu COVID-19

Austria zmienia obostrzenia covidowe. Nowe zasady obowiązywać będą od 1 listopada

Austriackie Ministerstwo Zdrowia przedstawiło rozporządzenie, zgodnie z którym we wszystkich miejscach pracy od 1 listopada zostanie wprowadzona zasada 3G (geimfpt, genesen, getestet, czyli zaszczepieni, ozdrowieńcy, przebadani). Odnosi się to także do turystyki zimowej.

"Apres-ski będzie możliwe tylko po zaszczepieniu, wyzdrowieniu lub przejściu testu PCR", dodatkowo w kolejkach linowych trzeba będzie nosić maskę FFP2 - informuje portal "Kronen Zeitung".

Wymóg stosowania zasady 3G w miejscu pracy obowiązywać będzie od 1 listopada, do połowy miesiąca będzie trwał jeszcze okres przejściowy, podczas którego osoby spoza grupy 3G będą miały obowiązek noszenia masek FFP2.

Czytaj także: Paszport covidowy. Jak go dostać? Certyfikat COVID-19 jest obowiązkowy w wielu miejscach

Po tym terminie "pracownicy będą musieli wykazać się certyfikatem potwierdzającym fakt szczepienia w ciągu ostatnich 360 dni lub wyleczenia w ciągu ostatnich sześciu miesięcy" - podaje "Kronen Zeitung".

Dzięki temu w większości lokali handlowych zostanie wyeliminowana konieczność noszenia maski. Jedynymi wyjątkami pozostaną placówki opieki i szpitale, w których oprócz 3G pozostanie wymóg zasłaniania ust i nosa.

Obostrzenia pandemiczne w Austrii. Na stokach potrzebny paszport covidowy

Zasady w gastronomii będą nieco luźniejsze - w miejscach, "w których należy oczekiwać zwiększonego zróżnicowania i interakcji klientów, takich jak w szczególności dyskoteki, kluby, bary apres-ski i sale taneczne", obowiązywać będzie zasada 2,5G. Oznacza to, że test PCR będzie konieczny tylko wtedy, gdy klient nie należy do grupy zaszczepionych lub ozdrowieńców.

W sektorach 3G - od hoteli i standardowej gastronomii po imprezy masowe - nadal będzie możliwość wykonania testu antygenowego (którego wynik będzie honorowany przed upływem 24 godzin) lub wykrycia przeciwciał z ostatnich trzech miesięcy.

Ministerstwo podkreśla, że poszczególne zasady będą mogły być zaostrzane, gdy liczba pacjentów na oddziałach intensywnej terapii wzrośnie, przekraczając określony poziom.

Czytaj: Srogie kary za brak paszportu covidowego w Europie. We Francji nawet 5 lat więzienia za jego fałszowanie

Fałszywe paszporty covidowe i testy na Covid-19. Do sądów trafiają akty oskarżenia

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum